Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Na czym polega praca w opiece w Niemczech? Kim jest opiekunka osób starszych i dlaczego praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech się opłaca?

Opieka Niemcy

Opiekunka osób starszych zajmuje się seniorami, którym pomaga w codziennym życiu. Zakres jej obowiązków bywa bardzo różny. Zależy przede wszystkim od stanu zdrowia, a także możliwości podopiecznych i samego miejsca pracy. Czynności, które wykonuje opiekunka, są adekwatne do stanu zdrowia podopiecznego. Zazwyczaj jest to pomoc w pielęgnacji – mycie ciała, włosów, czesanie, pielęgnacja skóry. Opiekunka pomaga, jeśli zachodzi taka konieczność, w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmienia wkładki dla dorosłych lub pieluchomajtki. Poza tym w zakres obowiązków wchodzi pomoc w przemieszczaniu się seniora – wstawanie, siadanie, chodzenie. Niezbędna jest również asekuracja w czasie codziennych czynności wykonywanych przez osobę starszą. Opieka nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużo empatii i cierpliwości od opiekunki.

Opieka nad osobą starszą – odpowiedzialność, wynagrodzenie

Zakres opieki nad osobą starszą ustalany jest każdorazowo na początku współpracy. Należy też pamiętać o zasadzie, że każdy opiekun odpowiada za seniora, którym się troszczy. Dlatego bardzo istotne jest, by zakres samodzielności seniora został odpowiednio dostosowany i dobrany do jego możliwości i mobilności. Jeśli stan zdrowia seniora jest na tyle dobry, opiekunka powinna z podopiecznym wychodzić na spacery na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem w pracy jest angażowanie oraz aktywizowanie podopiecznego w podejmowanych przez niego samodzielnych czynnościach, co ma olbrzymie znaczenie i wpływ tak na stan psychiczny jak i fizyczny seniora. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna znać język niemiecki w stopniu komunikatywnym, zasady pierwszej pomocy i przede wszystkim musi być empatyczna i lubić pracę z ludźmi. Za miesiąc pracy może zarobić średnio w przedziale 1200 – 1800 euro zależnie od zakresu obowiązków oraz regionu. Oczywiście możesz także liczyć na dodatkowe premie i bonusy.

Wymagania dla pracowników opieki w Niemczech

Poszukiwani są pracownicy z konkretnym wykształceniem oraz osoby, które go nie posiadają. Pielęgniarstwo, pedagogika, psychologia czy fizjoterapia są bardzo dużym atutem w zawodzie opiekunki osób starszych. Warto też ukończyć kurs pierwszej pomocy, a także inne kursy medyczne. Plusem jest posiadanie prawa jazdy, znajomość danego języka. Bardzo pożądana jest znajomość języka niemieckiego, gdyż opiekunka osób starszych w Niemczech to praca, do której wciąż trwa nabór.

Interesuje Cię opieka nad osobą starszą w Niemczech? Sprawdź, w jaki sposób możesz rozpocząć pracę w tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *