Jaką drukarkę wybrać do biura?

Różnorodność oferowanych na rynku drukarek jest tak duża, jak liczebność i specyfika branż, w których te są używane. Niezależnie jednak od tego, czy firma jest mikro przedsiębiorstwem działającym w małym, wynajmowanym pomieszczeniu, czy też korporacją zatrudniającą setki pracowników, drukarki są podstawowym elementem wyposażenia każdego biura i działalności firmy. Jaką drukarkę wybrać do biura, aby sprawdzała się w codziennych, zawodowych czynnościach?

Drukarka do codziennych potrzeb

Jeszcze kilka lat temu, wraz z rozwojem świadczonych przez przedsiębiorców usług, wyposażenie biur rosło w kolejne elementy, które były wykorzystywane do transakcji handlowych i obiegu dokumentów. Na biurkach pracowników stały zatem drukarki, faksy, skanery i kserokopiarki, a powierzchnia użytkowa samego blatu była ograniczana do minimum. Na szczęście potrzeba okazała się matką wynalazku i producenci elektroniki wdrożyli systemy kompaktowych urządzeń wielofunkcyjnych, które dziś znajdują swoje zastosowanie w niemal wszystkich przedsiębiorstwach.

Potrzeba generuje produkt

W zależności od potrzeb użytkowania tj. częstotliwości druku, ilości zużywanego papieru lub transferowania danych za pomocą skanera, oferta drukarek jest dopasowana do wymagań każdego przedsiębiorstwa. Małe firmy chętnie zaopatrują się w sprzęty komercyjne, dostępne w elektronicznych salonach sieciowych lub bezpośrednio od producenta. Koszty nabycia urządzeń nie są obecnie wysokie, a wszystkie parametry, dyktujące wygodę codziennego użytkowania, mogą być na wysokim poziomie. Dla dużych przedsiębiorstw, w których obieg dokumentacji, fakturowanie, umowy z klientami, oraz archiwizacja kopii prowadzone są na dużą skal. Dlatego polecane są drukarki Poznań, które sugerują maszyny o profesjonalnej budowie, wydajności i łatwości obsługi.

Na co zwracać uwagę przy kupnie drukarki do biura?

Wybierając drukarkę do biura, należy kierować się kilkoma czynnikami, które znacząco wpłyną na jej użytkowanie krótko, jak i długoterminowe.

Atrament czy laser?

Paleta dostępnych na rynku modeli i ich cen są bardzo szerokie, jednak warto sugerować się parametrami, które będą przydatne w codziennej obsłudze. W małych firmach polecane są kompaktowe urządzenia wielofunkcyjne, w których szczególną uwagę powinien zwrócić tusz zasilający sprzęt. Przy sporadycznym używaniu drukarki odradza się zakupu maszyn, w których ma się do czynienia z czterema lub pięcioma oddzielnymi tuszami. Warto zainwestować w drukarki, których zastosowane wkłady są zintegrowane z głowicą i stanowią tzw. część wymienną całkowitą. Alternatywą drukarki atramentowej są urządzenia laserowe, które zwykło się mówić, że choć drogie w zakupie, to tanie w eksploatacji. Wszystko jednak należy przeliczyć zgodnie z własnymi wymaganiami.

Wielofunkcyjne maszyny na duże potrzeby

Dla klientów korporacyjnych i dużych przedsiębiorstw, posiadających kadry i biura obsługi, rynek przewiduje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń wielofunkcyjnych, typu Konica Minolta Bizhub lub Samsungi z najnowszej serii MX4. Są to swoiste biurowe „kombajny”, które potrafią skanować 160 stron na minutę, oraz kopiować około 30 kartek na minutę. Wszystkie procesy odbywają się bez zacięć papieru, błędów i awarii, a nawet jeśli dochodzi do takich incydentów, to intuicyjne panele wyświetlaczy, informują użytkownika o tym, jak postąpić, aby maszyna się uaktywniła. Takie właściwości sprawdzają się podczas codziennej eksploatacji sprzętu przez kilkadziesiąt osób i ciągłej pracy drukarki.

Elektroniczne gadżety

Z uwagi na to, że technologia wspiera już niemal wszystkie procesy gospodarcze, jest także nieodłącznym elementem urządzeń biurowych. W realiach dużych firm sprawdzają się zatem takie parametry jak mobilność sprzętów wielofunkcyjnych, bez konieczności podłączania ich do kabla. Takie rozwiązanie ma także miejsce w niewielkich działalnościach gospodarczych, gdzie właściciele prowadzą pracę terenową. Przyjazd do klienta może oznaczać sprawne drukowanie i podpisywanie dokumentów, dzięki drukarkom bezprzewodowym. W myśl za ustawą RODO, która chroni dane osobowe, urządzenia wielofunkcyjne mogą być także wyposażone w systemy personalizujące pracowników, mających dostęp do przetwarzania danych podczas pracy sprzętu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Arcan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *