Kiedy trzeba mieć na sobie kapok ratunkowy?

Mimo, że wakacje dopiero niedawno się rozpoczęły, to już do każdego z nas z pewnością doszły przykre informacje o pierwszych ofiarach kontaktu z głęboką wodą. Statystyki co roku wyglądają naprawdę zatrważająco. A wystarczyłoby mieć na sobie kapok ratunkowy lub asekuracyjny…Z całą pewnością duża część tych tragedii w ogóle nie miałaby miejsca. Na którą kamizelkę się zdecydować? Kiedy trzeba mieć ją na sobie?

Czym jest kapok ratunkowy?

Kapok ratunkowy – jak sama jego nazwa wskazuje – ma za zadanie nieść ratunek osobie go noszącej. Nieważne, czy ta osoba uległa jakiemuś wypadkowi, czy jest ranna bądź nieprzytomna – kapok ratunkowy zawsze gwarantuje utrzymanie człowieka na powierzchni wody. Mało tego, obróci go do pozycji, w której będzie mógł swobodnie oddychać. Nie stopi się i nie spali przy pierwszym kontakcie z ogniem. Nie przesunie się ani nie uszkodzi na skutek upadku z dużej wysokości. Kapok ratunkowy – aby w ogóle “zasłużyć” na to miano – przechodzi szereg bardzo restrykcyjnych testów. Jego konstrukcja jest bardzo szczegółowo opisana w międzynarodowych konwencjach (jako ciekawostkę mogę Ci podać fakt, iż opracowano je na skutek tragedii “Titanica”). 

Dla kogo kapok ratunkowy?

Kapok ratunkowy został stworzony z myślą o wszystkich tych, którzy nie potrafią pływać lub czują się niepewnie w wodzie. Z całą pewnością należy wyposażyć w kapok ratunkowy małe dzieci, jeśli zamierzasz zarażać je miłością do sportów wodnych od najmłodszych lat. Kapok ratunkowy dziecięcy to nie tylko “mniejsza wersja” tego adresowanego do dorosłych – często wykonany jest w zachęcającym do noszenia designie. Warto kupić model wyposażony w wygodny, obszyty pas krokowy, który zapobiega wyślizgnięciu się dziecka z wnętrza kamizelki. Uchwyt na grzbiecie ułatwi ewentualne wyłowienie pociechy.

Kapok ratunkowy a asekuracyjny

Kapok asekuracyjny to zupełnie inna sprawa – dedykowany jest osobom potrafiącym pływać. Ma za zadanie jedynie wspomóc utrzymanie się na powierzchni wody przez jakiś czas. Korzystają z niego przede wszystkim ludzie lubujący się w różnego rodzaju sportach wodnych – w kajakarstwie, kitesurfingu, pływaniu na SUPie itp. Na rynku znajdziemy modele dedykowane również dzieciom i młodzieży, jednak – pamiętajmy – ci młodzi ludzie muszą mieć opanowaną sztukę pływania.

Która marka oferuje najlepsze kapoki ratunkowe i asekuracyjne?

Jeśli zależy Ci na świetnej jakości i niewygórowanej cenie, to z czystym sumieniem polecam Ci markę Aquarius. Mało tego – to polski biznes, więc decydując się na produkty tej marki wspierasz naszą polską gospodarkę, a to w dzisiejszych czasach naprawdę nie jest bez znaczenia. Aquarius oferuje kapoki ratunkowe, asekuracyjne i pneumatyczne (te, ze względu na swoją specyfikę, wymieniam osobno) dla dorosłych i dzieci. Oferta jest bardzo bogata i różnorodna i będzie z niej zadowolony zarówno niedoświadczony laik jak i osoba z konkretnymi oczekiwaniami.

Gdzie kupić kapok ratunkowy/asekuracyjny?

Tego rodzaju akcesoria polecam kupować nowe (nieużywane). Kapok ratunkowy bądź asekuracyjny nie jest nie wiadomo jak dużym wydatkiem, a sposób jego użytkowania oraz przechowywania może mieć znaczący wpływ na jego funkcjonalność. Zajrzyj na stronę gosup.pl i przekonaj się sam, że porządny kapok ratunkowy ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami możesz mieć już za ok. 100 zł. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę to, że jego zadaniem jest ratowanie ludzkiego życia, to wydaje mi się, iż cena jest wręcz śmiesznie niska. Nie ryzykuj – woda to nieokiełznany żywioł, który pochłonął już mnóstwo ludzkich istnień. Zagwarantuj bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *