Jak rozpoznać złoto dobrej jakości?

Kolekcjonerzy, którzy swoją przygodę z tworzeniem zbioru rozpoczynają od nabywania monet i medali ze złota, powinny poznać sposoby na ocenienie jakości numizmatów. Dzięki temu ich zbiór będzie miał wartość kolekcjonerską i nie znajdzie się w nim egzemplarz o niższej próbie niż wskazywana.

Rynek kamieni i metali szlachetnych – dlaczego warto go znać?

Posiadając podstawową wiedzę na temat rynku, już podczas przeglądania ofert można wstępnie ocenić, czy propozycja jest godna uwagi czy jednak wzbudza wątpliwości. Piękna, jedyna w swoim rodzaju moneta ze złota, wysadzana kamieniami, ale oferowana hurtowo, w dużych paczkach, to najczęściej nie okazja, a oszustwo, którego należy unikać. Zorientowanie się w sytuacji rynkowej kamieni i metali szlachetnych jak i świadomość na ile konkretne złote monety są znane i dostępne w świecie numizmatyki, pozwoli uniknąć kupienia elementu kolekcji, który będzie sfalsyfikowany.

Magnes, a ocena jakości złotych monet

Magnes przyciąga metale. Jeśli więc obiekt zainteresowań będzie wykonany z metali nieszlachetnych lub będzie posiadał sporą ich domieszkę, moneta zostanie przez magnes przyciągnięta. Metoda ta pozwala ocenić wyłącznie to, czy moneta została wykonana z czystego złota czy też z różnych metali, szczególnie nieszlachetnych, jednak nie wskaże jakości złota.

Próba złota, czyli cecha probiercza

Na rynku numizmatycznym o wiele częściej zauważyć można sfalsyfikowane złote monety niż srebrne. Należy zachować dużą ostrożność, ponieważ zawyżenie cechy probierczej złota to najczęściej występująca próba oszustwa. Synonimem wysokiej jakości złotych monet jest próba 999/1000. Jeśli nie ma się pewności, co do oferowanej monety wątpliwości rozwiane powinny być przez doświadczonego numizmatyka, który pomoże ocenić jakość monety. Na początku tworzenia kolekcji zaleca się korzystanie ze sprawdzonych źródeł i nabywanie monet w mennicach, które cenione są za uczciwość, jakość oraz dostarczanie monet o niebanalnej stylistyce i przede wszystkim wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *