Jeśli koszenie trawy sprawia ci coraz więcej trudności, a poświęcany na tę czynność czas się wydłuża, być może oznacza to, że przyszedł czas na naostrzenie noży w twojej kosiarce. Czynność ta nie zabiera zbyt wiele czasu, dając w zamian ogromną oszczędność energii przy koszeniu i pozwalając na utrzymanie trawnika w ładniejszym stanie. Jak poznać, że to już czas na koszenie? Jak to zrobić samodzielnie?
Ostrzenie noży – kiedy koniecznością?
Jednym z symptomów zbliżającego się interwału ostrzenia jest coraz wolniejsze tempo, w jakim kosiarka ścina trawę i coraz większa opory, jakie stawia podczas tej pracy. Warto także przyjrzeć się świeżo skoszonej trawie – jeśli źdźbła będą raczej przypominały zmielone, niż równiutko skoszone, to mamy potwierdzenie naszych przypuszczeń. Praca tępym nożem nie pozostaje bez rezultatu dla naszej kosiarki – zwiększone zużycie paliwa (przez kosiarkę spalinową) albo głośniejsza praca i skłonność do przegrzewania (w kosiarce elektrycznej) to wyraźne znaki świadczące o potrzebie interwencji.
Ostrzenie – jak się za nie zabrać?
Generalnie sam proces ostrzenia noża w kosiarce nie jest przesadnie skomplikowany ani pracochłonny. Jeśli zrobimy to raz, to najprawdopodobniej nie będziemy później potrzebować żadnych instrukcji. Jak to zrobić?
- Zaczynamy od odkręcenia nakrętki lub śruby mocującej noż kosiarki – w tym celu trzeba najpierw odwrócić kosiarkę na bok, by uzyskać dostęp.
- Po demontażu noża należy dokładnie wyczyścić go z resztek trawy, ziemi i innych pozostałości.
- Następnie można przejść do samego ostrzenia – w tym celu można wykorzystać dostępne narzędzia – pilnik ręczny, szlifierkę stołową czy kamień do ostrzenia kos. Najważniejsze jest, by naostrzyć odpowiednią krawędź, nadając jej jednopłaszczyznowe ostrze.
- Sprawdzamy ostrość, wyrównujemy powierzchnię i montujemy ostrze do kosiarki.
Przy zakładaniu trzeba uważać, by nie założyć noża odwrotnie – naostrzona strona powinna być zgodna z kierunkiem, w jaki będzie obracał się nów i skierowana naostrzoną częścią ku górze.
Ostrzenie kosiarki – o czym pamiętać?
Mimo iż sam proces przebiega szybko i sprawnie, to jest kilka rzeczy, na które powinniśmy uważać, w zależności od rodzaju posiadanej kosiarki, by nie uszkodzić jej lub utrudnić późniejszego uruchomienia. Posiadacze kosiarki spalinowej powinni uważać, na którą stronę odwracają kosiarkę – jedyna dopuszczalna wówczas strona to „do tyłu”, czyli opieramy kosiarkę na tylnych kółkach i podnosimy górę. W przeciwnym razie dojdzie do wylania oleju, który może przyczynić problemów, m.in. z pracą gaźnika, układu dolotowego, wydechowego, czy zatarcia samej jednostki.
Po naostrzeniu noża powinno się także właściwie go wyważyć, czyli zawiesić na otworze centralnym i sprawdzić, czy jego masa rozkłada się równomiernie – być może będzie przechylał się na którąś stronę, co powinno nas zmusić do „zebrania” nieco więcej materiału z cięższej strony. Z powodu jego roli dla silnika spalinowego (koło zamachowe), a także dla naszego bezpieczeństwa należy zadbać o jego zamocowanie z odpowiednią siłą – około 45 Nm. Zarówno mniej, jak i więcej będzie miało efekty niepożądane.
Duży wybór kosiarek i kos spalinowych dostępny jest w sklepie z narzędziami Tooles.pl