Czy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość składki tak samo?

Na wysokość składki ubezpieczenia ma wpływ wiele czynników. Dowiedz się, na co zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe i gdzie możesz uzyskać najkorzystniejszą ofertę!

Choć ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest OC, jest obowiązkowe – każdy ubezpieczyciel sam ustala wysokość składki. Nie inaczej jest w przypadku innych ubezpieczeń. Finalnie to firma ubezpieczeniowa decyduje o tym ile wynosi ubezpieczenie konkretnego pojazdu przez kierowcę. Zazwyczaj kryteria oceny są podobne i można je podzielić na te, które dotyczą samego kierowcy i te, które dotyczą pojazdu.

Jak wyliczane są składki – analiza profilu kierowcy

Znaczna większość firm ubezpieczeniowych wymaga większych składek OC od kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna i są młodzi, czyli mają mniej niż 25-26 lat. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że są oni bardziej skłonni do brawurowej jazdy oraz mniej doświadczeni, przez co łatwiej o stłuczkę. Nie mieli także okazji „zapracować” na zniżki za bezszkodową jazdę. Wiek nie jest jednak jedynym aspektem, który brany jest pod uwagę podczas wyliczania składek. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje korzystniejsze stawki osobom, które posiadają rodzinę – statystycznie powodują one mniej wypadków i jeżdżą ostrożniej. Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania kierowcy. Jak wiadomo, w dużym mieście – takim jak Wrocław czy Warszawa – dużo łatwiej o kolizję niż w mniejszych miejscowościach czy podczas trasy.

Jak wyliczane są składki – ocena pojazdu mechanicznego

Przy wyliczaniu składek oceniany jest także pojazd, który będzie objęty polisą. Duże znaczenie ma moc silnika. Potencjalnie, im większy silnik – tym więcej kilometrów będzie pokonywał rocznie kierowca. Dodatkowo, duża moc silnika może sugerować, że prowadzący często będzie przekraczał prędkość, co nadal jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Na wyliczenie wysokości składek ma wpływ także marka samochodu, wartość rynkowa i wiek. Im nowszy i droższy samochód, tym wyższe będzie OC.

Jak wybrać najlepsze OC – porównanie ofert firm ubezpieczeniowych

Każda firma ubezpieczeniowa ma swoją własną politykę wyliczania składek. Istnieją także inne czynniki, które mogą mieć wpływ na finalny koszt polisy – np. inaczej będzie wyliczona wysokość składki, gdy właściciel pojazdu decyduje się na zakup pakietu OC+AC, a inaczej gdy wykupuje tylko polisę OC. Różne firmy oferują także dodatkowe benefity, co może nieznacznie podnosić cenę OC – nie wynika to jednak z samego wyliczenia składki.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją politykę wyliczania składek. Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla siebie, skorzystaj z https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/ i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *