Wyposażenie food trucka – co trzeba mieć na początek?

Czy kupować samochód z wyposażeniem, czy samodzielnie go dostosować? Czy zaczynać od najprostszych dań, a może od razu oferować to, co ma być naszą specjalnością? Dobrze rozpisany biznesplan i pozyskanie funduszy w odpowiedniej wysokości może nie wystarczyć dla osiągnięcia sukcesu, bo ten zaczyna się od dobrego jedzenia i wygodnego wyposażenia food trucka.

Od czego zacząć?

Wyposażony, używany samochód typu food truck można kupić już za 20 tys. zł. Jednak nie należy się spodziewać, że w tej cenie dostaniemy samochód od razu gotowy do pracy. W pierwszej kolejności najważniejsze jest sprawdzenie jakości sprzętów i oszacowanie koniecznych napraw i uzupełnień. Najdłużej można poczekać z wymianą chłodziarek, jeśli tylko spełniają swoją rolę i wymagania sanitarne.

To, co wymagać będzie wymiany już na początku to blat roboczy i małe urządzenia, takie jak frytownice i gofrownice. Warto je wymienić na początku, jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek podejrzane wgniecenia w stali nierdzewnej urządzenia. Sprzęty takie, jak jednokomorowa frytownica czy – zdolna przygotować tak uwielbiane przez dzieci gofry – gofrownica z płytą żeliwną to nie jakiś szczególnie duży wydatek. A przecież na nowym sprzęcie znacznie łatwiej będzie przygotować specjalności, którymi pierwsi goście będą urzeczeni.

W ocenie stanu pojazdu koniecznie warto zwrócić uwagę na stan wszystkich niezbędnych do przygotowywania posiłków instalacji. Pamiętajmy, że food truck może funkcjonować, nawet jeśli nie posiada kompletnego wyposażenia. Ważne, by można było wydawać pierwsze posiłki i zacząć zarabiać.

Stanowisko pracy w kuchni

Samochody typu food truck koniecznie muszą mieć perfekcyjnie zaprojektowane wnętrze. Miejsca zawsze jest mało, więc przestrzeń musi być zorganizowana tak, by osoby przygotowujące posiłki miały swobodę poruszania się i pracy. Dodatkowo we wnętrzu trzeba zminimalizować wielkość powierzchni, w których może gromadzić się brud. Jeśli mamy wątpliwości, co do zużycia materiałów, lepiej zainwestujmy w ich wymianę.

Poszukiwania sprzętów, które świetnie sprawdzą się w naszej kuchni, należy zacząć od znalezienie odpowiedniego źródła, gdzie będziemy mogli zakupić specjalistyczne wyposażenie street food. Nie łudźmy się, że większość używanych w kuchniach stacjonarnych restauracji sprzętów nada się do używania w food trucku. Niestety tu nie można oszczędzać i koniecznie trzeba wybierać wyłącznie sprzęty dedykowane food truckom, bo są inaczej zbudowane, znacznie bardziej kompaktowe i mają sporo ułatwień, jeśli idzie o montaż i podłączenia.

Ostatnim etapem jest przygotowanie samochodu i lady do wydawania posiłków – tu też na początku można oprzeć się o to, co samochód już ma, zaś z wymianą blatu czy witryn poczekać, aż biznes zacznie zarabiać.

Opłaty i sanepid

Aby prowadzić działalność z użyciem food trucka, potrzebny jest przede wszystkim wpis do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jednak by to mogło nastąpić, należy przygotować się na wizję lokalną, w trakcie której sprawdzone zostaną warunki sanitarne i higieniczne. Co istotne już w trakcie takiej wizyty musimy okazać pozwolenia na pracę w miejscu żywienia, czyli po prostu książeczkę sanitarno-epidemiologiczną. Warunki, jakie spełniać musi food truck, opisane są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawach higieny środków spożywczych.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *