Kredyty hipoteczne są najczęściej udzielane przez banki pożyczki. Zanim bank przyzna kredyt, przyszły kredytobiorca musi przejść bardzo wnikliwą analizę zdolności kredytowej. Eksperci bankowi biorą pod uwagę różne czynniki, które na nią wpływają, m.in. zarobki, czy stabilność zatrudnienia. W celu podwyższenia zdolności kredytowej, wiele osób decyduje się na kredyt pod zastaw nieruchomości, dzięki czemu znacznie zwiększają swoje szanse na finalne otrzymanie kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, jakie ryzyko niesie za sobą kredyt pod zastaw nieruchomości oraz jakie daje możliwości.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości vs kredyt gotówkowy
Będąc prawnym właścicielem konkretnej nieruchomości w postaci domu, mieszkania, powierzchni użytkowej, działki budowlanej, leśnej lub rolnej, masz prawo wykorzystać ją w formie zabezpieczenia pożyczki lub kredytu. Ustanawiając hipotekę w księdze wieczystej, można liczyć na pożyczkę w wysokości aż 80% wartości nieruchomości. Co najważniejsze, zastawiona nieruchomość jest nadal twoją własnością i możesz nią dowolnie zarządzać.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości przyznawane są zazwyczaj na dużo korzystniejszych warunkach niż kredyty gotówkowe. Takie rozwiązanie jest czasem jedynym rozwiązaniem w celu otrzymania dużej kwoty. Trudna sytuacja finansowa, której nie da się przewidzieć, zmusza nas nieraz do ubiegania się o pożyczkę po zastawieniu nieruchomości, co gwarantuje otrzymanie dość dużego zastrzyku gotówki na dość korzystnych zasadach.
Zarówno pożyczki pod zastaw nieruchomości, jak i kredyty hipoteczne, przyznawane są na dowolny cel. W przypadku pożyczki jednak, to ty decydujesz, na co przeznaczysz otrzymaną kwotę i nie musisz deklarować swoich planów przed przedstawicielami banku. Zaciągając kredyt hipoteczny, musisz przeznaczyć go na zakup lub remont nieruchomości, przy czym bank musi zostać poinformowany o jaką konkretnie nieruchomość chodzi. Pożyczki pod zastaw nieruchomości są ponadto udzielane na zdecydowanie dłuższy czas, kredyt gotówkowy zaś ma o wiele krótszy okres kredytowania, co wpływa z kolei na wysokość rat. Bardziej korzystna jest również kwestia wysokości oprocentowania w przypadku pożyczek hipotecznych, kredyty gotówkowe są z tego punktu widzenia po prostu droższe.
Jakie formalności mnie czekają?
W celu otrzymania pożyczki hipotecznej, czekają cię bardzo ważne formalności w banku. Przede wszystkim, musisz przedstawić przedstawicielowi banku posiadane udokumentowane prawa do własności konkretnej nieruchomości. Możesz przygotować odpis z księgi wieczystej nieruchomości, akt notarialny dla potwierdzenia zakupu nieruchomości, akt darowizny, zdjęcia nieruchomości, zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. W przypadku działki, z pewnością konieczny będzie dodatkowo wypis z rejestru gruntów.
Bank będzie również potrzebować szeregu innych dokumentów, aby prześwietlić twoją zdolność kredytową. O sytuacji finansowej dużo powie zaświadczenie o dochodach, umowa o pracę oraz wyciąg z konta. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, bank będzie sprawdzał również kondycję twojej firmy, a o wszelkie dokumenty możesz poprosić swoją księgową. Dobrze, by twoja historia kredytową w BIK była czysta i najlepiej przed ubieganiem się o pożyczkę, spłacić wszelkie zobowiązania wobec innych banków lub parabanków.
Kredyt hipoteczny walutowy
Kredyty hipoteczne są przyznawane w walucie, w której kredytobiorca otrzymuje wynagrodzenie. Jeśli twój pracodawca wypłaca wynagrodzenie w złotówkach, nie masz co liczyć na kredyt w obcej walucie. Jeszcze kilkanaście lat temu kredyty walutowe były bardzo chętnie przyznawane przez banki i często wybierane przez ich klientów. Banki nie stawiały zbyt wysokich warunków do spełnienia w celu otrzymania takiej pożyczki. Największym zainteresowaniem cieszyły się kredyty hipoteczne we frankach, ze względu na bardzo niskie wówczas oprocentowanie i, jak się wydawało, stabilność samego franka. Obecnie, raty kredytów we frankach wzrosły nawet dwukrotnie, a frankowicze zakładają sprawy sądowe przeciwko nieuczciwym bankom, które niegdyś wprowadziły swoich klientów w bardzo kosztowny błąd. Coraz więcej jest wyroków TSUE w sprawie kredytów frankowych i orzeczeń o wadliwości umów kredytów waloryzowanych.