Wózki widłowe są niezbędnym narzędziem pracy przy transporcie ładunków, komplementacji i składowaniu. Ułatwiają prace na halach produkcyjnych, placach budowy, w hurtowniach, sklepach wielkopowierzchniowych czy centrach logistycznych. Na szeroką skalę wykorzystywane są w sektorze spożywczym i rolnictwie.
Jaki wózek widłowy wybrać?
Producenci wózków widłowych oferują liczne rozwiązania wzbogacone o zaawansowaną technologię i dodatkowe funkcje. Mają one na celu zwiększenie efektywności pracy, zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom. Przed zakupem warto zatem rozważyć faktyczne potrzeby i przeanalizować otoczenie pracy, w którym pojazd będzie funkcjonował.
Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie jest udźwig wózka widłowego. Określa on maksymalną dopuszczalną masę ładunku jaka może być podniesiona przez dany pojazd. Kolejnym istotnym atrybutem jest wysokość podnoszenia, która determinowana jest przez konstrukcję masztu. Jest to wysokość, na jaką wózek może swobodnie podnieść ładunek. Napęd wózka widłowego z kolei definiuje miejsce pracy. Wózki elektryczne znajdą zastosowanie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie wymagany jest niski poziom spalin i hałasu. Idealnie sprawdzą się w kontakcie z żywnością czy produktami medycznymi. Wózki widłowe spalinowe z kolei nadadzą się do pracy na zewnątrz i przy pokonywaniu większych dystansów.
Używane wózki widłowe
Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zakup używanych wózków widłowych. Ich cena potrafi być niejednokrotnie dwa razy niższa niż nowych modeli. Sprawne, regularnie serwisowane, zakupione u zaufanego dystrybutora stanowią alternatywę dla firm dysponujących niewielkimi nakładami finansowymi. To również najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku mniejszej intensywności użytkowania sprzętu. Większość dealerów oferuje także wynajem wózków widłowych. Jest to najbardziej elastyczna i komfortowa opcja dla przedsiębiorstw, które nie chcą zamrażać swoich funduszy na nowy sprzęt.