Wybór faktoringu jako rozwiązania finansowego

Jeżeli firma nie zdoła dostać wystarczającego finansowania bankowego, ma kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, planuje zwiększyć swoje obroty, użyczając odroczonego terminu płatności swoim odbiorcom, szuka dodatkowych środków na aktualne funkcjonowanie, ma problemy z odzyskaniem płatności od własnych odbiorców, to odpowiedzią na zaprezentowane wyzwania może stać się faktoring.

Na czym polega faktoring?

Faktoring w skrócie można nazwać finansowaniem faktur z odroczonym terminem spłaty. Faktycznie przedstawia się to tak: firma wystawia swojemu klientowi fakturę z opóźnionym czasem zapłaty, okazuje się tymczasem, iż należy oczekiwać na pieniądze. Tutaj z rozwiązaniem przychodzi firma faktoringowa, która opłaca wartość faktury i ona staje się wierzycielem.

Faktorzy — czyli firmy faktoringowe — proponują różne typy faktoringu. Dostępne rodzaje faktoringu to: tajmy, zamówieniowy, pełny, międzynarodowy, z regresem. Faktoring bez regresu to maksymalne bezpieczeństwo transakcji, albowiem zagrożenie niewypłacalności bierze na siebie firma faktoringowa. Faktoring cichy jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które nie chcą zawiadamiać swojego nabywcę o wykorzystywaniu takiego finansowania. Faktoring odwrócony wiąże się z tym, że faktor finansuje zakupy swojego klienta, który takim sposobem uzyskuje odroczony termin płatności.

Poza finansowaniem firma faktoringowa na ogół zapewnia pakiet pomocnych usług. Faktoring to usługa wielce złożona, która łączy finansowanie z zarządzaniem należnościami, dlatego na jej koszt ma wpływ wiele detali. Na koszty faktoringu składają się odsetki, prowizje dodatkowo nieraz różnorodne opłaty uzupełniające.

W drodze po faktoring

Gdy już znamy zalety faktoringu, zbliża się czas na wybór adekwatnego faktora. Wybór istnieje znaczny i biznesmeni w Polsce zainteresowani faktoringiem mogą skorzystać z ofert rozlicznych faktorów. Selekcja najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zagadnień prostych, ze względu na znaczącą liczbę takich firm, działających na rynku. Biznesmeni, którzy dotychczas nie korzystali z faktoringu, a są nim zaciekawieni, powinni dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze faktora.

Wielorakość oferentów powoduje wielorakością ofert osiągalnych również dla sporych jak i dla małych firm. Różnice tyczące się oczekiwań formułowanych przez banki i instytucje faktoringowe — przedsiębiorstwom zdarzają się bardzo szerokie. Wypada teraz stworzyć dla swojej firmy ranking faktoringu uwzględniający, kluczowe dla firmy elementy oferty.

Na co zwracać uwagę wybierając faktora

Poszukiwanie instytucji finansowej trzeba rozpocząć od pytania, czyli czego oczekujemy od faktoringu? Opłaty są oczywiście istotne, lecz nie mogą stać się wyłącznym kryterium wyboru faktoringu. Albowiem faktoring jest złożonym produktem finansowym, trzeba zwracać uwagę na rozmaite jego atrybuty, a także charakter proponowanych przez faktorów usług.

W toku wyboru firmy faktoringowej poza opłatami powinno się skupić uwagę na inne parametry, które będą determinowały o użyteczności faktoringu. Dlatego powinno się zaznajomić np.: konsekwencje określone za opóźnienia w spłacie, optymalne terminy płatności tolerowane poprzez firmę faktoringową, wolumen aprobowanych kontrahentów, potrzeba globalnej cesji bądź jego brak, wysokość przyznanego pułapu finansowania i opcję jego zwiększenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *