W Polsce ciągle brakuje rąk do pracy!

Polski rynek pracy zmaga się z nie lada problemem, brakuje rąk do pracy a prywatne firmy często miesiącami szukają odpowiednich kandydatów do obsadzenia stanowisk. Dekadę temu sytuacja na rynku pracy zdecydowanie różniła się od tej która możemy zaobserwować dziś. Jeszcze tak niedawno to pracodawca miał komfort podjęcia decyzji którego z wielu kandydatów zatrudni, dziś jest zupełnie odwrotnie.

Pracownicy przebierają w ofertach pracy a pracodawcy chętni są zatrudnić pracowników bez doświadczenia choćby od zaraz. Polacy bardzo dobrze odnajdują się w nowej sytuacji rynkowej i zdają sobie z korzystnego położenia w jakim się znajdują. Z badań Randstad Monitor Rynku Pracy wynika, że prawie 9 na 10 osób (88 procent) uważa znalezienie zatrudniania w kraju na bardzo łatwe i że znalezienie pracy na poszukiwanym stanowisku nie stanowi najmniejszego problemu. Ponadto Prawie 70 procent pytanych twierdzi również, że w nowej pracy będą mieli przynajmniej takie same, jak dotychczas, albo i lepsze, warunki pracy i płacy.

To pracownicy dziś dyktują reguły

Taka świadomość Polaków sprawia ze pracownicy czują się na zajmowanych stanowiskach pewnie. Pozwala to na stanowcze egzekwowanie swoich praw w dotychczasowym miejscu zatrudnienia, a co za tym idzie polepszenia warunków płacowych i pozapłacowych. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, w bieżącym roku 6 na 10 pracowników liczy na poprawę swojego wynagrodzenia.

Tego optymistycznego nastawienia nie popierają jednak pracodawcy oraz mali i średni przedsiębiorcy ponieważ tylko jedynie co 3 faktycznie planuje podnieść wynagrodzenia swoim pracownikom. Jak podaje GUS przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach, zatrudniających powyżej 9 osób, w maju 2018 roku wyniosło 4696,59 złotych brutto i wzrosło o 7,3 procent, rok do roku. Co przekłada się na lepszą dynamikę wzrostu do roku poprzedzającego, wynik osiągnięty – w maju 2017, w porównaniu do 2016 roku, wtedy kształtowała się na poziomie 5,4 procent.

Przedsiębiorcy coraz częściej snują złe scenariusze takiego rozwoju spraw. Sytuacja zmienia się, pracownicy zarabiają więcej ale to prowadzi do patologicznej sytuacji, niemożność zwiększenia zatrudnienia stanowi jedną z głównych barier rozwoju a skoro przedsiębiorstwo nie uzyskuje dodatniego wyniku finansowego nie jest wstanie wypłacać wyższych pensji.

Problem połowy polskich firm

Ponad połowa firm w Polsce przyznaje się w badaniu przeprowadzonym przez Manpower Group do problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Brakuje rąk do obsadzenia stanowisk takich jak: pracownicy fizyczni, kierowcy, operatorzy produkcji oraz maszyn. To jedynie kilka profesji które cieszą się największym zapotrzebowaniem na rynku. Jeszcze nie tak dawno praca biurowa była pragnieniem wielu świeżo upieczonych absolwentów szkół dziś także jest jednym z zawodów borykającym się z największymi problemami jeśli chodzi o chętnych kandydatów.

Pracodawcy oraz organizacje wynajmowane do rekrutowania nowych kandydatów prześcigają się w poszerzaniu swoich ofert. Bardzo często wynagrodzenie to tylko jedna z wielu składowych na jakie składa się faktyczne wynagrodzenie. Pandekty zdrowotne, socjalne, darmowe posiłki czy skracanie godzin pracy to tylko niektóre z chwytów jakie stosuje się aby przyciągnąć chętnych do pracy. Dotyczy to nie tylko stanowisk o wąskiej i wymagającej specyfice kwalifikacji ale także prostych zawodów takich jak sprzątaczka czy pracownik fizyczny, często jedyną deską ratunku okazują agencje pracy.

Leasing pracowniczy rozwiązaniem problemu

Sytuacja rynku pracy jest ciężka ale nie beznadziejna, pracodawcy szukają rozwiązań a jednym z nich jest pozyskiwanie siły roboczej ze słabiej rozwiniętych krajów gdzie sytuacja ma się z goła inaczej. Kraj takie jak Ukraina czy Białoruś borykają się z problemami z którymi jeszcze 10 lat temu musiała zmagać się Polska, chętnych do pracy nie brakuje, a Polscy przedsiębiorcy odpowiadają na to zapotrzebowanie. Wygodnym rozwiązaniem dla firm w Polsce jest leasing pracowników z Europy Wschodniej i Azji. Firma Hr Leasing zajmuje się rekrutacją i obsługą kadrową pracowników zza granicy, co stanowi spore ułatwienie dla polskich przedsiębiorców.

Na naszych oczach rynek pracy zmienia się i napływa do niego coraz więcej imigrantów ekonomicznych, nie dotyczy to już tylko naszych sąsiadów ze Wschodu ale także osób pochodzących z m.in. krajów azjatyckich. Eksperci zwracają uwagę ze sytuacja w najbliższych latach nie ulegnie zmianie, zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą będzie rosło. Pomimo że imigranci z roku na rok zwiększają swoje oczekiwania co do warunków zatrudnienia to ciągle stanowią nieocenioną pomoc w uzupełnieniu braków rynkowych i należy przyzwyczaić do ich obecności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *