Przed zleceniem drukarni pracy do wydruku musisz wiedzieć kilka rzeczy. Do jednej z tych rzeczy należą techniki drukowania. W tym artykule postaram przedstawić Ci w prostej formie kilka najpopularniejszych rodzai oraz metod druku jak i przedstawię w nieskomplikowany sposób plusy i minusy każdego z tych rozwiązań. Zapraszam.
Techniki druku w praktyce
Drukarnie w 2020 roku stosują najczęściej trzy technologie druku. Te metody drukowania to druk offsetowy, sitodruk oraz druk cyfrowy. Te trzy techniki stosowane są ze względu na ich wszechstronność i tanie koszta. Druk offsetowy sprawdza się świetnie przy drukowaniu większych nakładów druku. Oferuje doskonałą jakość druku z nasyconymi kolorami. Najczęściej trzeba rozmawiać z drukarzem o naszym projekcie kilka tygodni przed oczekiwanym czasem wydruku. Planowanie jest tutaj wymagane. Sam projekt graficzny i jego przetestowanie najczęściej zajmie nam kilka dni. Najpewniej będziesz musiał nauczyć się o CMYK oraz DPI.
Drugim rozwiązaniem jest sitodruk. Technologia ta sprawdza się najlepiej na nietypowych powierzchniach, które musimy zadrukować. Sitodruk wykorzystuje siatkę z oczkami, niektóre z nich są zakryte. W ten sposób obraz, tekst powstaje na wybranych miejscach. Druk cyfrowy zaś to druk który pojawia się już w zwykłych drukarkach za 200, czy 400 złotych. Oferuje stosunkowo tani i szybki wydruk prostych materiałów reklamowych. Mowa oczywiście o drukarce laserowej, nie atramentowej – przy bardzo dużych nakładach druk cyfrowy nie tak tani jak druk offsetowy). Zasadniczą różnicą pomiędzy drukiem offsetowym, a drukiem cyfrowym jest to, że druk cyfrowy pozwala nam na wydrukowanie bezpośrednio z przygotowanego pliku jednego egzemplarza, bez dodatkowych kosztów przygotowywania projektu, naświetlania blach, czy rozjazdu maszyny.
Skoro znasz już podstawową wiedzę na temat najprostszych technik druku w polskich drukarniach, czas przejść do pożądanego zestawienia o którym napisałem w pierwszym akapicie. Postaram się jednak nie powtarzać informacji zawartych przed chwilą o trzech typach druku.
Druk UV
Innowacyjna i nowoczesna technologia stosowana na potrzeby druku wielkoformatowego i bezpośredniego. Druk UV jest jedną z najnowszych technik druku cyfrowego. Za pomocą tej techniki drukarskiej jesteśmy w stanie wydrukować naszą reklamę praktycznie na każdym materiale począwszy od drewna, szkła, PMMA – plexi, pcv, a skończywszy na plastiku. Druk UV daje niesamowite możliwości do produkcji kreatywnych, nietypowych reklam i nośników reklamowych.
Do plusów druku UV zaliczamy wysokie nasycenie kolorów, wysoką odporność na warunki atmosferyczne, brak wydzielania się podczas procesów drukowania szkodliwych zapachów oraz fotograficzną jakość druku (przy 1000 DPI).
Druk UV LED
Co się kryje pod tą nazwą? Z punktu widzenia klienta powinieneś zapamiętać, że druk UV LED umożliwia natychmiastowe schnięcie farby dzięki utwardzaniu druku lampami LED. Bardzo mała liczba firm w Polsce oferuje druk UV. Jeśli szukasz firmy, która posiada ploter wielkoformatowy do druku UV LED sprawdź stronę https://ragus.pl/druk/ Posiadanie niektórych maszyn w zakładzie drukarskim zwróci się firmie tylko przy odpowiedniej skali. Więc nowe typy druku w porównaniu do tego co podpowiada logika znajdziesz częściej w dużych zakładach drukarskich.
Druk offsetowy
Nie śpieszy Ci się z realizacją zamówienia? Druk offsetowy sprawdza się najlepiej przy drukowaniu w setkach, tysiącach egzemplarzy. Offset pozwala Przygotowanie do druku może zająć chwilę. Być może nauczysz się co to CMYK, czy DPI. Offset jest techniką druku płaskiego. Pozwala na bardzo dobrą powtarzalność druku.
Druk cyfrowy
Druk cyfrowy jest szybki i tani. Posiada niestety wiele ograniczeń. Technologia druku cyfrowego jest z założenia małoformatowa.
O sitodruku była już mowa w drugim akapicie więc nie będę powtarzał wiedzy.
Pamiętaj, aby skonsultować temat technik drukarskich ze swoim drukarzem, firmą drukarską przed zleceniem zadania do wykonania. Jeśli znalazłeś błąd w artykule proszę dać nam znać. Mam nadzieję, że przekazałem Ci w prosty i zrozumiały sposób podstawową wiedzę na temat technik drukarskich. Pamiętaj, aby przed zleceniem pracy drukarni poczytać jeszcze trochę artykułów na ten temat. Ze swojej strony polecam blog https://ragus.pl/project/blog-poligraficzny/
O współpracy z drukarnią słów kilka
Nie oczekuj, że drukarnia da Ci świetny customer service przy zlecaniu pracy na wizytówki za 200 złotych. Każdy prowadzi biznes, żeby zarobić a nie tracić. Drukarnie i tak tracą z roku na rok udziały w rynku przez internet, czy przenoszenie się części książek, poradników, podręczników do szkoły do internetu. Do tego dochodzi prasa, która z roku na rok traci coraz bardziej w porównaniu do radia, czy wcześniej wymienionego internetu. Pamiętaj, aby zrobić odpowiedni research na temat pracy, którą będziesz zlecać. Z drugiej zaś strony jeśli zlecasz pracę za kilka tysięcy powinieneś oczekiwać, że omówiony będzie z tobą każdy szczegół zlecenia, możliwości wydruku itp.