Tabletki solne w przemyśle i domu

Sól jest produktem o wszechstronnym zastosowaniu – na co dzień używamy jej w kuchni, jednak równie często używana jest w różnych formach w przemyśle, zarówno spożywczym jak i innych dziedzinach przemysłu – jak np. w firmach produkujących środki czyszczące. Dla tego odbiorcy atrakcyjną formą konfekcjonowania soli są tabletki solne.

Każdy, kto ma w domu zmywarkę do naczyń, może przekonać się jak ważną rolę pełni w jej funkcjonowaniu sól.
Jej głównym zadaniem jest zmiękczanie wody i regeneracja wymiennika jonowego, a tym samym zabezpieczanie urządzenia przed usterkami. Pożądanym skutkiem ubocznym jest również poprawa skuteczności działania stosowanych środków myjących a także przeciwdziałanie osadzaniu się kamienia i zmniejszenie zużycia środków chemicznych.

Zastosowanie tabletek solnych

Wspieranie procesu mycia w zmywarkach to jednakże nie jedyne zastosowanie soli tabletkowanej. Tabletki solne wykorzystywane są także do:

  • zmiękczania wody (tak w pralkach jak i np. basenach)
  • oczyszczania ścieków (również w przydomowych oczyszczalniach)
  • dezynfekowania wody
  • regeneracji wymienników jonitowych w urządzeniach do uzdatniania wody, zmiękczaczy wody i filtrów wielofunkcyjnych

W procesie produkcji tabletek solnych wykorzystuje się najczęściej pełnowartościową sól spożywczą – dokładnie taką samą jak ta, która trafia codziennie na nasze stoły. Oprócz chlorku sodu zawierają one także niewielkie ilości jonów: wapnia, siarczanu, potasu, magnezu a także siarczan potasu oraz śladowe ilości wody.

Produkcja tabletek solnych w Polsce

Jednym z wiodących producentów tabletek solnych w Polsce jest Sól Dębieńska, marka należąca do Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. Wytwarzane przez firmę tabletki solne mają postać cylindryczną o średnicy 25 mm, cechują się zawartością NaCl na poziomie 99,4% i są pozbawione zapachu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń,. Posiadają ważny atest Państwowego Zakładu Higieny i Państwowego Inspektora Sanitarnego, a sama firma może pochwalić się otrzymaniem w 2018 roku wyróżnienia TOP PRODUKT oraz godła DOCEŃ POLSKIE.

Artykuł powstał we współpracy z marką Sól Dębieńska – polskim producentem wyrobów solnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *