Niezależnie od tego, czy cieszymy się wiosną przedwczesną, czy też lekko opóźnioną, zawsze warto przed nadchodzącym sezonem przygotować motor do sprawnej pracy. Do pierwszej przejażdżki motorowej w sezonie trzeba się odpowiednio przygotować. Nie zaszkodzi także uzupełnić braków w warsztacie. Na rynku sprzętów motoryzacyjnych pojawiło się w tej chwili wiele interesujących propozycji, dzięki którym naprawa pojazdów oraz kontrola ich pracy przebiega lekko i ekspresowo. Sprawdź, w jaki sposób możesz fachowo usprawnić działanie swojego motoru oraz zaopatrzyć swój warsztat w najlepsze sprzęty motoryzacyjne nowej generacji!
Wyważarka motocyklowa do kół – dlaczego warto ją posiadać?
Wymiana kół w jednośladach wymaga odpowiedniego podejścia i znajomości technicznej budowy pojazdów. Oczywiście, cały proces, przeprowadzany wyłącznie za pomocą typowo ręcznych narzędzi niezwykle się dłuży, a przecież mało kto lubi dzisiaj poświęcać długie godziny na czynności typowo prozaiczne. Wszystkim mechanikom prowadzącym własne warsztaty oraz motocyklistom dbającym o swoje pojazdy osobiście polecamy super ergonomiczne i wytrzymałe wyważarki motocyklowe. Każdy obserwator zmieniających się wciąż trendów w motoryzacji powinien zauważyć, że wyważarka do opon motocyklowych ułatwi pracę wszystkim fanom czynnego spędzania czasu na szosie.
Firma Bogusz – importer urządzeń Rtec dla wulkanizacji przedstawia nowość na rynku europejskim.
Wyważarka motocyklowa do kół Rtec SB 63 to niewielkie gabarytowo urządzenie, które znajdzie miejsce w każdym warsztacie motocyklowym a nawet może być zamontowana na busie. Wyważarka motocyklowa Rtec model SB63 przeznaczona do pracy w specjalistycznych serwisach motocyklowych i wyważania kół jednośladów różnych marek motocykli. Produkt ten również dedykowany jest dla klubów motocyklowych i producentów motocykli.
Oprogramowanie zostało opracowane przez Techniczne Centrum Badawczo-rozwojowe Italia,
które sprawia, że dane dotyczące wyważania są dokładniejsze na podstawie obrotu koła. Dzięki czytelnemu i łatwemu w nawigacji wyświetlaczowi LCD obsługa tej wyważarki motocyklowej jest bardzo łatwa i przyjezdna w obsłudze. Dodatkowym jej atutem jest ilość półeczek / szafeczek, które potrafią pomieścić bardzo dużo narzędzi co często w małych pomieszczeniach a nawet samochodach mobilnych jest bardzo doceniane.
Podnośnik dla motocykli– pełen komfort pracy w warsztacie
Równie ważną częścią wyposażenia warsztatu, co wyważarka do opon motocyklowych okazuje się być także podnośnik dla motocykli. Oba te rozwiązania niewątpliwie stanowią kompleksowy zestaw, dzięki któremu praca nad usprawnieniem i zoptymalizowaniem pojazdu po ciężkiej zimie stanie się prawdziwą przyjemnością. Za przykład niezwykle operatywnego i wszechstronnego posłużyć może podnośnik motocyklowy BBLIFT 400 – BBLIFT 400P (400 kg). Za jego sterowanie odpowiada hydrauliczna pompa nożna (BBLIFT 400). Nie można też pominąć wpływu pompy pneumatyczno – hydraulicznej (BBLIFT 400P. Demontowanie tylnego koła stało się jeszcze prostsze w praktyce – a wszystko to dzięki specjalnie wyprofilowanej rampie wjazdowej. Projektanci podnośnika zwrócili uwagę na optymalne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z tym, gdy przeprowadzany jest proces mocowania koła tylnego, w czasie, gdy podnośnik kieruje się w górę lub opuszcza na dół – cały system zamykany jest automatycznie. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć nieszczęśliwych wypadków, na jakie jesteśmy narażeni, pracując w branży motoryzacyjnej lub naprawiając swój pojazd na własną rękę.
Kontrola motocykla po długiej zimie
Gdy pod koniec sezonu letniego w ubiegłym roku przeprowadziliśmy przegląd techniczny naszego ulubionego jednośladu, to prawdopodobnie po przebytej zimie nie będzie kłopotu z tym, by pojazd poruszał się prawidłowo. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić, czy coś się zmieniło w poszczególnych układach. Na początek warto się przyjrzeć, czy w czasie ostatnich miesięcy, gdy motor zimował w garażu lub warsztacie, nie pojawiły się wycieki. Podłącza się akumulator i zapala silnik. Jeśli odpada się natychmiast – to znaczy, że jest gotowy do tego, by ruszyć na nim przed siebie. Nie zaszkodzi poddać kontroli tarcze hamulcowe, po dłuższym czasie mogą się one okazać mniej sprawne. Testowe hamowanie pozwoli nam ocenić, czy dotychczas stosowane tarcze zachowały swoją sprawność, czy też lepiej będzie je wymienić.
Wszystko, co przed sezonem trzeba sprawdzić w motocyklu
Myli się ten, kto uważa, że kwestie techniczne to jedyne ważne elementy, które objąć trzeba szczególną troską. Każdy posiadacz motoru powinien wraz z nadejściem nowego roku i sezonu sprawdzić ważność wszystkich dokumentów świadczących o byciu właścicielem danego pojazdu, z dokumentami dotyczącymi przeglądów okresowych i OC na czele. Posługiwanie się nieważnymi dokumentami w czasie jazdy wiąże się z bardzo wysokimi karami, łącznie z utratą wcześniej uzyskanych uprawnień. Kiedy tylko zauważymy jakiekolwiek błędy czy brakujące elementy w dokumentach oraz kluczowych częściach wyposażenia motoru, dających bezpieczeństwo w czasie czynnej eksploatacji – lepiej nie ryzykować i nie wyjeżdżać na szosę bez uzupełnienia tego, co najważniejsze.
Profesjonalny serwis motoryzacyjny dokona oględzin stanu technicznego opon, sprawdzając przy okazji także ich ciśnienie. Skontroluje działanie hamulców oraz poziom płynu. Istotna jest także kontrola sprzęgła oraz skrzyni biegów. Kolejnym elementem motoru wymagającym oka fachowca będą światła, także te współpracujące w kierunkowskazem, światłami stop oraz mijania. Prawidłowe działanie sygnałów emitujących dźwięki ostrzegawcze w motocyklu także jest niezwykle ważne. Dzięki nim niejeden uczestnik ruchu w porę uniknął tragedii i uratował swoje życie.
Dobrze wyposażony motor – Twój najlepszy przyjaciel!
Choć przygotowywanie motocyklu do nowego sezonu w praktyce nie zabiera zbyt wiele czasu, wielu kierowców ociąga się z procedurami lub wykonuje je tylko częściowo, nie zwracając większej uwagi na ubytki techniczne. To bardzo nierozsądne podejście. Za każdym razem, gdy ruszamy motorem w trasę, powinniśmy pamiętać o tym, że oprócz fantazji, trzeba mieć pod ręką także rozsądek. Nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu, więc nie możemy myśleć tylko o swojej przyjemności. To właśnie kierowcy motorów w czasie stłuczek i wypadków odnoszą najwięcej obrażeń. Czy musimy przypominać jeszcze o obowiązkowym zabraniu kasku w podróż, a przede wszystkim o jego założeniu?
Na koniec zostawiliśmy jeszcze temat kosmetycznego odświeżenia motoru. Produkty i akcesoria do detailingu można nabyć w wielu specjalistycznych sklepach internetowych. Są niezwykle skuteczne i wydajne w działaniu, szybko niszczą brud i kurz nagromadzony na karoserii i elementach metalowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy motor był w stanie spoczynku. Kiedy zadbamy o ochronę baku, możemy zaaplikować nowe zestawy naklejek na motocykle, które dodatkowo odświeżą i uwspółcześnią wygląd jednośladów.