Rynek pracy w Norwegii. W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę?

Decyzja o emigracji nigdy nie jest łatwa. Wiąże się z większą bądź mniejszą rewolucją w życiu, koniecznością wyjścia ze swojej strefy komfortu oraz zawsze niesie ze sobą ryzyko porażki. Skandynawia to jeden z głównych celów emigracji zarobkowej Polaków. Jednym z najatrakcyjniejszych państw jest bez wątpienia Norwegia – w jakich branżach najłatwiej znaleźć tu pracę?

Realia pracy w Norwegii

W Norwegii panuje bardzo niski wskaźnik bezrobocia. Tutejszy rynek pracy znacznie różni się od polskiego, przede wszystkim kusi nas zarobkami. Przeciętne pensje wynoszą od 9 do 22 000 zł (w zależności od profesji, wykształcenia i branży). Mimo że tygodniowy wymiar pracy to 40 godzin, tak jak u nas, sporo Norwegów pracuje znacznie krócej, bo tylko około 33 godziny.

Wielu pracodawców wymaga od zagranicznych pracowników znajomości języka norweskiego, przynajmniej na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się lub chociaż języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym. Posługując się jedynie mową ojczystą możemy liczyć praktycznie tylko na pracę „na czarno”, choć są od tej reguły pewne wyjątki. Gdzie najłatwiej o pracę? Jakie branże wykazują największe zapotrzebowanie na pracowników?

Branża hotelarska i gastronomiczna

Norwegię co roku odwiedza wielu turystów, dlatego pracodawcy wciąż przeprowadzają rekrutacje dla nowych pracowników tego sektora. W zależności od stanowiska możemy zarabiać na godzinę około 160-180 NOK. Chcąc pracować na recepcji hotelu lub jako kelner w restauracji, musimy znać dobrze język norweski i angielski. Natomiast jeśli słabo porozumiewamy się w tych językach, możemy spróbować aplikować na stanowisko pokojówki, sprzątaczki czy pomocy kuchennej, gdzie najbardziej liczą się chęci do pracy i uczciwość.

Branża stoczniowa

W przemyśle stoczniowym wciąż pojawia się mnóstwo nowych ofert pracy, jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenie w tym sektorze, warto właśnie tutaj szukać zatrudnienia po przyjeździe do Norwegii. Pracodawcy poszukują zarówno inżynierów stoczniowych, monterów, jak i spawaczy z odpowiednimi kwalifikacjami (warto pomyśleć o zrobieniu odpowiedniego kursu przed emigracją, bo zarobki w spawalnictwie są naprawdę wysokie). Jakich stawek godzinowych możemy się spodziewać? Od 165 do 220 NOK.

Branża budowlana

W branży budowlanej stale brakuje rąk do pracy, zarówno osób z niskimi, jak i wysokimi kwalifikacjami. To właśnie w tym sektorze pracuje najwięcej Polaków. Blacharz, dekarz, murarz, cieśla, elektryk czy nawet pomocnik budowlany bez problemu znajdzie zatrudnienie w jednej z norweskich firm, działających w tej branży. Średnia stawka godzinowa to od 185 do 220 NOK.

Branża transportowa

Zawodowi kierowcy z doświadczeniem, których zadaniem jest przewożenie pasażerów lub różnych ładunków po całym kraju są w Norwegii wręcz rozchwytywani. Wynagrodzenie kierowców transportu towarowego, jak i kierowców autobusów jest naprawdę dobre (od 160 do 200 NOK za godzinę). Warto jednak wspomnieć, że pracodawcy preferują kandydatów, którzy znają język norweski choćby na poziomie komunikatywnym.

Jak widać stawki godzinowe są naprawdę zadowalające, a wraz z rosnącym stażem pracy, zdobywanym doświadczeniem oraz różnymi dodatkami, możemy liczyć na bardzo dobrą pensję pod koniec każdego miesiąca.

Sezon rozliczeń podatkowych to ważny okres dla wszystkich Polaków pracujących w Oslo, Bergen, Skien, Stavanger, Trondheim czy innym norweskim mieście. Jak oszacować zwrot podatku z Norwegii? Kalkulator to nowoczesne, internetowe narzędzie, dzięki któremu możemy w szybki i prosty sposób dowiedzieć się, jaką kwotę (przybliżoną) zwróci nam norweski urząd skarbowy. Specjalny formularz możesz odnaleźć chociażby na stronie EU Service – firmy, zajmującej się rozliczaniem podatków za granicą. Już dziś pomyśl o pracy w Norwegii, zarabiaj i efektywnie rozliczaj swoje podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *