Renowacja starych pojazdów – inżynieria odwrotna

Stare samochody z pewnością nie były tak funkcjonalne, komfortowe, ciche i ekonomiczne jak pojazdy, które powstają współcześnie, mimo to wiele osób ma do nich duży sentyment i z zapałem podejmuje się renowacji kolejnych samochodów. Przywrócenie dawnej świetności zabytkom motoryzacyjnym nie jest zadaniem prostym. Problemem jest zwłaszcza brak dostępności części zamiennych. Na szczęście ich odtworzenie umożliwia inżynieria odwrotna.

Czym jest inżynieria wsteczna?

Inżynieria odwrotna jest jednym z podstawowych zastosowań profesjonalnych urządzeń do precyzyjnego wymiarowania obiektów. Mowa oczywiście o skanerach 3D (szeroki wybór produktów marki eviXscan znajdziesz tutaj).

Inżynieria wsteczna pozwala na utworzenie modelu CAD gotowego produktu, nawet jeśli produkt ten nie posiada żadnej dokumentacji technicznej. Tak powstały model może posłużyć do wykonania wiernej kopii wspomnianego produktu, albo jego ulepszonej wersji.

Inżynieria odwrotna jest zatem procesem odtworzenia, a w wielu przypadkach wytworzenia dokumentacji projektowej dla istniejącego obiektu. W ten sposób powstają w pełni edytowalne i kompatybilne z każdym oprogramowaniem CAD modele 3D. One z kolei mogą być wykorzystane do produkcji zamienników, w calu poprawnego dopasowania części bądź jako punkt wyjścia do zaprojektowania elementów nowych. To właśnie możliwość wyprodukowania zamienników sprawia, że inżynieria odwrotna znajduje szereg zastosowań w branży motoryzacyjnej.

Inżynieria odwrotna w branży motoryzacyjnej

Dzięki technologii 3D przywrócenie blasku motoryzacyjnym klasykom jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dziś możliwe stało się wyprodukowanie części zamiennych do bardzo starych samochodów, motorów czy przyczep, nawet jeśli żadna z zachowanych części nie nadaje się do użytku. Element w złym stanie technicznym można zmodelować na podstawie skanu 3D. Precyzyjny model to dokumentacja wystarczająca do wyprodukowania nowych części zamiennych teraz i w przyszłości. Klasyki motoryzacyjne, w których umieszczono nowe części nie tylko świetnie wyglądają, ale też sprawnie i bezpiecznie poruszają się po drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *