Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku dało początek emigracji zarobkowej. Szacuje się, że z naszego kraju wyjechało aż 2 miliony osób. Wyjechali, i niestety nadal wyjeżdżają, ludzie w różnym wieku oraz wykonujący różne zawody. Nie wszyscy oni od razu przenieśli się na stałe poza granice ojczyzny. W przypadku wielu z nich zaczęło się od pracy sezonowej, np. przy zbiorze owoców lub warzyw. Inni decyzję o przeprowadzce na stałe podjęli po powrocie z kilkumiesięcznego kontraktu. Dokąd najczęściej wyjeżdżają nasi rodacy? Polacy bardzo chętnie mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii oraz w Niemczech. Na szczególną uwagę zasługują właśnie nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Czemu życie i praca w Niemczech tak kusi Polaków?
PRACA W NIEMCZECH – JAK ZNALEŹĆ?
Ze względu na to, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeprowadzono w Polsce kilka reform edukacji cały system kształcenia, na wszystkich jego szczeblach, jest nieco rozchwiany. Odpływ wykwalifikowanych pracowników w związku z emigracją ekonomiczną oraz niewystarczające ze strony państwa wsparcie szkół zawodowych przyczyniło się w dużej mierze do tego, że sytuacja na polskim rynku pracy nie należy do najlepszych. Polscy pracownicy coraz częściej wyrażają swoje niezadowolenie w związku z niskimi płacami. Z kolei pracodawcy narzekają na brak chętnych do pracy za oferowane przez nich stawki oraz niskie kwalifikacje ewentualnych pracowników. W związku z tym nie można specjalnie dziwić się tym, którzy szukają pracy w Niemczech.
Nasi zachodni sąsiedzi doceniają nas jako pracowników. Jesteśmy postrzegani tam jako młodzi, energiczni i kreatywni. Trzeba zdawać sobie sprawę, że praca za granicą nie zawsze musi być lekka, łatwa i przyjemna. Jednak ci, którzy zdecydowali się na ten krok raczej nie żałują, ponieważ po przeliczeniu pensji jaką otrzymują od niemieckiego pracodawcy w euro zarabiają zdecydowanie więcej niż ich koledzy po fachu w Polsce. Oczywiście nie wszyscy pracujący po niemieckiej stronie Odry Polacy zostali oddelegowani tam przez swoich polskich pracodawców. Pomocne w szukaniu pracy w Niemczech mogą okazać się biura doradcze. Działają one po obu stronach Odry i pomagają również w założeniu oraz prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, która jest ciekawą alternatywą dla tych, którzy nie boją się wyzwań i marzą o swojej firmie.
Warto śledzić również portal informacyjny o Niemczech
CO OPRÓCZ PRACY W NIEMCZECH?
Nie tylko praca w Niemczech otwiera przed Polakami nowe perspektywy. Nie można zapominać, że nasi zachodni sąsiedzi mają opiekę medyczną na wyższym niż ten w Polsce poziomie. Do wyjazdu za Odrę zachęca także rozbudowany system opieki socjalnej i fakt, że zasiłki wypłacane są również obcokrajowcom, a zatem też Polakom. Ten punkt ma szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi, które planują dłuższy pobyt za Odrą lub wyjeżdżają tam na stałe. Takie finansowe wsparcie na start bywa dużym ułatwieniem.
Przed wyjazdem do Niemiec warto skontaktować się z biurem doradczym, którego pracownicy udzielą nam informacji na temat związany nie tylko z pracą u niemieckiego pracodawcy, ale także z rodzajami działalności gospodarczej, jaką możemy tam założyć.
Zapraszamy również do zapoznania się informacją, jaki system podatkowy występuje w Niemczech oraz jak założyć działalność jednoosobową w Niemczech