Wiele osób, nie tylko młodych uczniów i studentów, decyduje się na sezonowy (wiosenno-letni) wyjazd do pracy za granicę. Najczęstszą przyczyną są oczywiście wysokie zarobki, a także zebranie nowego doświadczenia zawodowego. Zazwyczaj nie ma problemów, aby podczas sezonu znaleźć zatrudnienie ze względu na to, że pracodawcy chętnie szukają rąk do pracy na ten okres. Jak zatem szukać pracy za granicą i czy to się opłaca?
Praca sezonowa za granicą – zalety
Osoby, które decydują się na wyjazd do pracy sezonowej zazwyczaj motywują tę decyzję dodatkowym zarobkiem. Dlatego częściej zatrudnienia podejmują się młode osoby, które się uczą lub studiują, aby sobie dorobić. Zbierają już niekiedy swoje pierwsze doświadczenia zawodowe oraz zdobywają cenne umiejętności, które mogą być potem przydatne na krajowym rynku pracy. Bardzo często pracodawcy w okresie wiosenno-letnim potrzebują dużej ilości pracowników ze względu na wzmożony okres turystyczny. Jednak najwięcej potrzeba osób do pracy na produkcji, w ogrodnictwie, przy zbiorach, hotelarstwie oraz w gastronomii. Warto jednak podkreślić, że sezonowe zatrudnienie nie jest łatwe. Zazwyczaj wiążę się to z dużą ilością zajęć oraz obowiązków w ciągu dnia. Nie można powiedzieć, że to się nie opłaca – nabieramy doświadczenia, spędzamy nieco inaczej nasz wakacyjny sezon, a w dodatku zarabiamy. Mamy większą gwarancję, że szybciej znajdziemy wakacyjną pracę za granicą niż w kraju, dlatego niekiedy nie jesteśmy zmuszeni zbyt długo szukać.
Jak przygotować się do pracy za granicą?
Z pewnością warto, aby wybrać sobie najpierw odpowiednie miejsce pracy (łącznie z zajęciem oraz krajem). Następnie warto zadbać przede wszystkim o ubezpieczenie, a także kartę zdrowia. Gdy wyjeżdżamy do pracy na terenie Unii Europejskiej, obowiązuje w większości Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej część kosztów za ewentualne leczenie lub wizytę u lekarza zostanie nam zwrócone. Pamiętaj, aby odpowiednio się spakować – dokumenty oraz niezbędne ubrania i akcesoria. Zazwyczaj pracodawcy, oferując zatrudnienie sezonowe, zapewnia zakwaterowanie, a także wyżywienie. Warto wziąć ze sobą również trochę gotówki oraz kartę płatniczą, aby być zabezpieczonym w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji.
Gdzie szukać zatrudnienia na sezon?
Na pewno nie możemy wyjeżdżać i na miejscu szukać pracy oraz zakwaterowanie. Wyjazd za granicę w ciemno zazwyczaj niesie za sobą niekorzystne efekty. Możemy skorzystać z ofert agencji pracy lub bezpośrednio szukać zatrudnienia na portalach i serwisach z ogłoszeniami. Będziemy wówczas pewni, że znaleźliśmy pracę ze sprawdzonego źródła. Obecnie wiele osób stawia na południowe kierunki zatrudnienia sezonowego, np. – Cypr, Grecja, czy Hiszpania. W dalszym ciągu jednak najpopularniejszym państwem, do którego wyjeżdżamy, jest Wielka Brytania. Dlatego nic dziwnego, że szybko znajdziemy wiele ogłoszeń. Zachęcamy do przeglądania – oferty pracy Anglia, gdzie znajdziesz dużą ilość miejsc zatrudnienia nawet bez doświadczenia, czy wymaganej znajomości języka obcego.
źródło zdjęcia: freepik.com