Pościel 160×200 – rozmiar idealny?

Pościel 160×200 – czy stanowi rozmiar idealny? Wybór pościeli do naszych sypialni odbywa się zawsze pod kątem funkcji jaką ma spełniać, co za tym idzie rozmiaru i materiału z jakiego jest wykonana, a także estetyki otoczenia.

Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru pościeli do naszego łóżka, znacząco wpływa na jakość wypoczynku, zapewniając nam zdrowy spokojny, głęboki sen. Aby dokonać odpowiedniego wyboru należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymiary materaca na łóżku. Pościel powinna być nieco szersza od szerokości materaca, swobodnie zwisać po obu jego bokach, nie powłóczyć jednak po podłodze. To oczywiście ze względów higienicznych, jak i funkcjonalnych. Pościel w rozmiarze zbliżonym do rozmiaru materaca negatywnie wpłynie na komfort i wygodę oraz na samą estetykę podczas zaścielenia, kiedy to prześcieradło będzie wystawało nadając niechlujny wygląd. W przypadku materacy dwuosobowych, poszwa powinna być o 40cm. szersza.

Dopasowanie pościeli zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Niektóre pary ze względu na wygodę wybiorą dwie oddzielne kołdry zamiast jednej większej wspólnej. Jeżeli do tego, lubią każde oddzielnie owijać kołdrę wokół własnego ciała – idealne rozwiązanie stanowić będzie pościel w rozmiarze 160×200. Jest to rozmiar bardzo powszechnie wybierany, uznany za standardowy. Pościel ta może być używana zarówno na łóżka jednoosobowe, czy też łóżka podwójne. Ze względu na dużą popularność tego rozmiaru nie mamy problemów z dostępem do szerokiego asortymentu powłoczek. Pościel 160×200 świetnie pasuje również na podwójne, rozkładane wersalki czy sofy. Nie wszyscy gustują w kołdrach z tzw. zapasem materiału. Nie lubią wręcz zaplątywać się w jego nadmiar. Oczywiście, jeżeli mamy do czynienia z większym łóżkiem dwuosobowym, lepiej wybrać pościel w większym rozmiarze, aby nie prowokować konfliktów w sypialni i „walki” o okrycie. Zaburzą one bardzo istotną dla naszych organizmów ciągłość snu.

Przy wyborze pościeli na większe jednoosobowe łóżko: dziecięce(nawet łóżka 80×200), młodzieżowe, czy też dla osoby dorosłej – pościel ta stanowi bardzo dobre rozwiązanie. Oto rozmiary materaców dla których rozmiar ten sprawdza się najlepiej: 120×200, 130×200, 140×200, 150×200 i 160×200. Przy czym przy ostatniej wielkości materaca, zaleca się jednak dwa komplety tej wielkości. Natomiast dla malucha, który korzysta z materaca w rozmiarze 70×160, odpowiednim będzie oczywiście mniejszy rozmiar pościeli.

Czy zatem pościel 160×200 stanowi rozmiar idealny dla każdego kupującego? Liczą się tu zarówno ogólnie przyjęte, wspomniane wyżej wyznaczniki takie jak: szerokość materaca, wzrost użytkownika, jak i jego osobiste preferencje. Należy pamiętać, że najważniejsze jest nasze zdrowie, na które spokojny, efektywny sen ma decydujący wpływ. A ten z kolei zależy od wielu towarzyszących mu czynników, w tym pościeli. Ważna jest nie tylko jakość jej materiału, wzornictwo, kolory, ale też w znacznym stopniu właśnie rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *