Życie pisze różne scenariusze. Czasami niezależnie od nas samych może się zdarzyć, że znajdziemy się w sytuacji, która będzie wymagała zasięgnięcia porady prawnej. O tym, kiedy warto korzystać z porad prawnych, czy korzystanie z nich wiąże się z koniecznością rozpoczynania rozprawy sądowej oraz czym różni się radca prawny od adwokata, dowiecie się z poniższego artykułu.
Kiedy po poradę prawną?
Pojęcie porady prawnej większości osób może kojarzyć się z instytucją sądu. Tymczasem skorzystanie z pomocy prawnej nie zawsze dotyczy jedynie spraw sądowych. Porady prawne w Gdańsku mogą okazać się przydatne także w codziennym życiu. Bardzo często zdarza się tak, że nie jesteśmy świadomi swoich praw lub nie do końca wiemy, jak postąpić w danej sytuacji. Może to być pracodawca, który zalega z wypłatą wynagrodzenia lub wymusza na nas nadgodziny.
Zasięgniecie porady prawnej może okazać się pomocne również w przypadku nieuczciwych sprzedawców, od których kupiliśmy wadliwy towar i którzy nie chcą przyjąć od nas zwrotu. Niezależnie od sytuacji warto zwracać się po fachową pomoc.
W czym pomoże nam radca prawny?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że skorzystanie z porady prawnej może okazać się bardziej pomocne niż sam proces sądowy. Warto z nich korzystać nie tylko wtedy, kiedy nasza sprawa trafi już do sądu. To właśnie zasięgnięcie pomocy u radcy prawnego często pozwala uniknąć wchodzenia na drogę sądową. Poza tym pozwala nam na zaoszczędzenie cennego czasu, który straciliśmy na rozprawach, a także ponoszenia kosztów rozprawy.
Radca prawny jest osobą, która pomoże nam w zinterpretowaniu przepisów prawnych lub rozwianiu wątpliwości, kiedy nie wiemy, czy i jakie kroki prawne powinniśmy w danej sytuacji podejmować. Większość radców prawnych świadczy porady prawne w Gdańsku w zakresie:
- prawa cywilnego,
- prawa gospodarczego,
- odszkodowań,
- prawa pracy,
- spraw spadkowych,
- prawa nieruchomości,
- prawa administracyjnego.
Ponadto, oprócz porad prawnych czy konsultacji, radca prawny może służyć pomocą w zakresie sporządzania pism procesowych, uzyskiwania odszkodowań, opracowywania opinii prawnych oraz umów czy odzyskiwania należności klienta. Dodatkowo radca prawny może reprezentować swojego klienta przed sądem.
Radca prawny a adwokat
Znaczna część osób zastanawia się, czy istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy radcą prawnym i adwokatem. Zarówno jedna, jak i druga profesja zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami polega na tym, w jakiej formie wykonują swój zawód. Radca prawny może bowiem zostać zatrudniony na umowie o pracę. Z kolei adwokat może wykonywać swój zawód będąc wspólnikiem spółki lub prowadzić indywidualną działalność gospodarczą.
Zawód radcy prawnego, podobnie jak adwokata, są profesjami pokrewnymi. Od momentu, w którym radcy prawni mogą również reprezentować swoich klientów przed sądem, różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami stały się tak nieznaczne, że sam wybór związany jest głównie z naszymi preferencjami lub z oceną charakteru danej sprawy, z którą zwraca się klient.