Leasing auta – krok po kroku.

Większość osób zakładających własną działalność w pierwszej kolejności myślą o zainwestowaniu w odpowiedni samochód. Auto jest podstawą prowadzenia działalności gospodarczej, o ile w ramach realizowanych zadań w firmie musimy się również przemieszczać, prowadząc swoją działalność nie tylko na miejscu, ale i też w terenie.

Dlatego większość przedsiębiorców pierwsze swoje zakupy inwestycyjne koncentruje na nabyciu samochodu do firmy. Ponadto zależy im, aby auto spełniało wymagania, a przy tym było sprawne i bezawaryjne. Z tego też względu często decydujemy się na nowe samochody, które zazwyczaj w pełni spełnią nasze oczekiwania.

Niemniej jednak zakup nowego samochodu w młodej i rozwijającej się firmie to duża inwestycja, na którą najczęściej nie stać w tym czasie przedsiębiorcy. Z pomocą przychodzi nam korzystna forma finansowania dla firm, czyli leasing.

Zatem jak nabyć auto w leasingu – krok po kroku?

Wybór odpowiedniego pojazdu

Na tym etapie spędzimy najwięcej czasu, wybierając właściwy pojazd. Jeżeli myślimy o aucie osobowym, którym my będziemy bezpośrednio jeździli, to zazwyczaj kierujemy naszą uwagę na ulubione marki i modele.

Jeżeli ma to być samochód stricte do pracy np. bus lub pojazd dostawczy, to w tym wypadku musimy zapoznać się z różnymi ofertami i opiniami obecnych użytkowników samochodu.

Nie podejmujmy gwałtownych decyzji, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją auta, wyposażeniem oraz jego głównymi zaletami i wadami.

Informacje takie jak wartość rynkowa, parametry techniczne oraz stan techniczny są ważnym elementem, który jest również brany pod uwagę przez instytucję udzielającą leasingu. Przy podpisywaniu umowy musimy być pewni, że decydujemy się na leasing samochodu osobowego, dostawczego lub innego pojazdu, gdyż jest to poważna decyzja biznesowa na kilka najbliższych lat.

Wybór firmy leasingowej

Na rynku firm leasingowych, większość z nich stara się udzielać leasingu swoim klientom nawet przy dużym poziomie ryzyka. Niezależnie od tego czy jest to leasing samochodu osobowego, dostawczego czy ciągnika siodłowego.

Jednak wybór odpowiedniej firmy leasingowego bywa bardzo trudny, gdyż każda z nich kusi promocjami i ofertami, które są bardzo okazyjne.

Niektóre z nich stawiają warunki, które mogą spełnić wyłącznie duże i prosperujące firmy. Jednak coraz więcej z nich wprowadza nowe oferty dla niewielkich przedsiębiorstw i start-upów, które stanowią lwią część rynku.

Przy okazji możemy liczyć na indywidualne podejście firmy leasingowej, oceniającej naszą działalność. Taka firma bada rodzaj prowadzonej działalności i ocenia sama również zasadność zakupu danego rodzaju auta, a przy okazji samo ryzyko finansowe.

Dokumenty potrzebne do umowy leasingu

Kiedy już wybraliśmy instytucję leasingową, potrzebujemy przedłożyć do przedmiotu leasingu następujące dokumenty:

– faktura proforma oraz specyfikacja techniczna samochodu
– wypełniony wniosek o przyznanie leasingu
– dokumenty założenia firmy- KRS/CEIDG, Regon, umowa spółki
– dowód osobisty właściciela lub wspólników i reprezentantów firmy
– dokumenty finansowe za 1 rok lub 2 zamknięte lata

To są standardowe dokumenty, które są wymagane do złożenia wniosku o leasing samochodu. Co prawda w wielu firmach leasingowych nie jest wymagane ujawnianie dochodów firmy.

W przypadku przedmiotu leasingu, jakim jest samochód, procedura jest bardziej uproszczona.
Kiedy już złożymy wszystkie niezbędne dokumenty, teraz tylko czekamy na decyzję leasingową. Zazwyczaj ten proces trwa od godziny do nawet 5 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *