Kiedy należy wymienić filtr do sprężarki?

W bardzo wielu gałęziach przemysłu korzysta się ze sprężarek, a wymagania co do czystości otrzymywanego powietrza ciągle rosną, zwłaszcza w branży spożywczej i farmaceutycznej. Za jakość sprężonego powietrza odpowiadają filtry, które należy regularnie wymieniać, by prawidłowo spełniały swoją rolę.

Dlaczego należy wymieniać filtry w sprężarkach?

Filtry oczyszczają sprężone powietrze z oleju, zanieczyszczeń pochodzących z atmosfery, pary wodnej, różnych aerozoli, mikroorganizmów. Główne filtry sprężarki to filtr olejowy oraz filtr powietrza, których regularna wymiana jest konieczna, jeśli maszyna ma pracować bezawaryjnie.

Producenci sprężarek, jak Aerzen, oferują instalację nowego filtru w ramach serwisu urządzeń. Dzięki temu sprężarka jest mniej podatna na uszkodzenia, wydłuża się jej okres eksploatacji i nie dochodzi do kosztownych przestojów, które często wynikają właśnie z zaniedbań w zakresie serwisowania maszyn.

Filtry oleju

Kiedy w sprężarce wymieniany jest olej, należy jednocześnie wymienić także filtr oleju – to dzięki niemu sprężarka pracuje dłużej i wydajniej, a łożyska są lepiej chronione przed uszkodzeniami i przedwczesnym zużyciem.

Zazwyczaj filtry olejowe wymienia się raz do roku albo co 2 tysiące godzin pracy sprężarki. Częstotliwość wymiany filtru jest uzależniona od modelu sprężarki oraz tego, do jakich czynności maszyna jest wykorzystywana.

Filtry powietrza

Filtry tego typu uzdatniają powietrze, dzięki czemu jest ono wolne od toksyn, zanieczyszczeń i chorobotwórczych organizmów. Wysokiej klasy filtry są w stanie usunąć praktycznie wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Wymiana takich filtrów jest konieczna zarówno po to, by sprężone powietrze było idealnie czyste, jak i dla bezpieczeństwa samej maszyny, ponieważ z powodu zanieczyszczeń może dojść do uszkodzenia łożysk albo stopnia śrubowego sprężarki.

Filtry powietrza powinno się wymieniać po 2, maksymalnie 3 tys. godzin pracy sprężarki. Filtry powietrza muszą być odpowiedniej jakości, z takich materiałów, które najlepiej poradzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń w danym miejscu pracy – każda cząsteczka, która jest usuwana w ramach uzdatniania powietrza, ma nieco inną budowę, dlatego wymaga określonego typu filtra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *