Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?

Strata ważnej dla nas osoby może być ogromnym ciosem. W takim przypadku nie warto jednak zapominać o przysługującym nam prawom, wśród których znajduje się prawo do otrzymania odszkodowania za śmierć osoby bliskiej.

Głównym celem odszkodowania jest zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Chociaż odszkodowanie nie może odwrócić wydarzeń, które miały już miejsce, to jednak może ono załagodzić ich skutki. Osoby, które doznały śmierci bliskiej im osoby, mogą także ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie. Kiedy dokładnie jest to możliwe?

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w myśl przepisów prawa

O odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby można ubiegać się w sytuacji, gdy doszło do czynu niedozwolonego powodującego jej nagłe odejście. Może być to wypadek komunikacyjny, śmierć poniesiona w wyniku błędu lekarskiego. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej przysługuje osobom najbliższym zmarłego, w tym jego żonie lub mężowi, rodzicom, dzieciom zmarłego. Sądowe orzecznictwo dowodzi jednak, że o odszkodowanie mogą ubiegać się także inne osoby bliskie, na przykład wnuk, przyrodnie rodzeństwo, pasierb czy pasierbica. Przepisy wskazują tutaj, że odszkodowanie można uzyskać wtedy, gdy dojdzie do znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej bliskich wskutek odejścia osoby bliskiej. Odszkodowania można ubiegać się także za doznaną krzywdę, także wtedy, gdy nie doszło do pogorszenia sytuacji życiowej.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania? Wszystkiego dowiesz się na stronie: apo24.pl

Gdzie szukać pomocy przy uzyskaniu odszkodowania za śmierć osoby bliskiej?

Niestety, walka o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej może być dużym wyzwaniem. Coraz więcej poszkodowanych decyduje się wówczas na skorzystanie z pomocy specjalnych biur, które zajmują się pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań. Wówczas osoba, która chciałaby otrzymać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej, może otrzymać kompleksowe wsparcie. Dotyczy ono analizy sytuacji pod kątem prawnym, przygotowania właściwych dokumentów, a także reprezentowania jej przed sądem. W rezultacie otrzymanie stosownego odszkodowania jest łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *