Jakie rozwiązania płatnicze sprawdzają się w przypadku częstych wyjazdów za granicę?

Za każdym razem, gdy wyjeżdżamy za granicę, stajemy przed wyzwaniem płacenia na miejscu. Niezależnie od kierunku, w jakim się wybieramy, należy dobrze przygotować się do całego wyjazdu. Warto zatem przeanalizować wyjazd pod kontem płacenia i wybrać właściwą formę regulacji sposobów płacenia w różnych częściach świata. Czym płacić podczas zagranicznych wyjazdów?

Gotówka zawsze w cenie

Jednym z podstawowych sposobów płacenia jest oczywiście gotówka. Wiele osób, które wyjeżdżają za granicę, np. na wakacje czy w podróż służbową, decyduje się na wymianę pieniędzy i korzystanie na miejscu tylko z gotówki. To dość rozsądne, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy kontem wielowalutowym. Można wybrać pieniądze na miejscu lub zrobić to przed wyjazdem.

  • W przypadku wybrania pierwszej opcji, trzeba liczyć się z dość niekorzystnym kursem wymiany. Przygotowanie się na większy kurs jest w tym wypadku niezbędne. Dochodzi kwestia bezpieczeństwa, choć tutaj nie jesteśmy zmuszeni nosić całej kwoty w obcej walucie ze sobą. Nosimy jednak walutę polską.
  • W przypadku wymiany przed wyjazdem trzeba dokładnie pilnować bagażu i pieniędzy. Może się bowiem okazać, że nie będzie to szczęśliwy wyjazd. Z kolei, jeśli chodzi o kurs, może być on korzystny, jednak nigdy nie wiadomo, czy nie lepiej wymienić dziś, by skorzystać z kursu, który jutro może się zmienić.

Karty wielowalutowe

Innym sposobem są karty wielowalutowe. Mogą być one bankowe, dopasowane do konta na wiele walut i zwykle obejmują wówczas około 5 walut albo przedpłacone, co sprawi, że nie będzie tu kosztów utrzymania, a jedynie dodatkowa karta. Takie rozwiązanie proponuje między innymi IgoriaCard.

Pierwsza opcja jest dość ograniczona. Nie dość, że na co dzień należy utrzymywać dodatkowe konto, to jeszcze jesteśmy zmuszeni do wyboru tylko kilku walut. Wyjazd do innego kraju niż Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, który nie dysponuje euro jest niemalże niemożliwy.

Z kolei karta przedpłacona, wielowalutowa dysponuje zwykle kilkunastoma walutami i nie jest związana z kontem. Pozwala na zasilanie karty dowolną kwotą, jest to rozwiązanie wygodne, szybkie i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *