Przemysł w dzisiejszych czasach to przede wszystkim konieczność dostosowania się o wciąż zmieniającej się sytuacji na rynku. To również produkcja z wykorzystaniem przestrzeni, które w maksymalnym stopniu muszą być do procesu produkcyjnego dostosowane. Jak więc wyglądają współczesne przestrzenie produkcyjne i przemysłowe, z jakich materiałów są budowane i jak się je wykonuje?
Przestrzeń dostosowana do potrzeb procesu i realiów rynku
W procesach przemysłowych przestrzenie, które są wykorzystywane muszą być w maksymalnym stopniu dostosowane do potrzeb. Dlatego właśnie najczęściej są to konstrukcje specjalnie stworzone – zaprojektowane i zbudowane dla potrzeb danego procesu. Ze względu na warunki – prawne, społeczne, technologiczne, czy finansowe, najbardziej adekwatną formą przestrzeni przemysłowej są hale stalowe. Najczęściej projektuje się je od podstaw na potrzeby danej produkcji.
Projekt hali musi uwzględnić przede wszystkim warunki pracy, jaka będzie się w nich odbywać. Po pierwsze są to konkretne maszyny, jakie będą wykorzystywane. Projekt hali uwzględni nie tylko odpowiednią ilość miejsca, ale również wpływ, jaki urządzenia będą wywierać na budynek, na siebie nawzajem i na znajdujących się wewnątrz ludzi. Po drugie będą to procesy transportowe – projekty dobrze przemyślanych hal przemysłowych traktują tę kwestię jako integralną część procesu. Po trzecie, będzie to organizacja pracy ludzi – uwzględnienie poruszających się po obiekcie osób, ich bezpieczeństwa, dostępu do maszyn, oraz kontroli pracy nad nimi.
Dostosowanie hali do warunków
Bardzo ważne jest dostosowanie konstrukcji hali – od jej fundamentów, do samej stalowej konstrukcji – do charakterystyki procesu produkcyjnego. Jeżeli na przykład pracujące wewnątrz maszyny będą wytwarzały drgania o określonej częstotliwości, hala powinna posiadać odpowiednio zamortyzowaną konstrukcję, która zwiększa bezpieczeństwo. Firma GAJ-STAL wykonuje hale przemysłowe ze sprawdzonych, certyfikowanych komponentów, których wytrzymałość i właściwości są zawsze dostosowane do potrzeb klienta.
W ofercie firmy znajdują się również hale przeznaczone dla sektora spożywczego – zawsze indywidualnie dostosowane do potrzeb wytwórców. Projekty hal dla branży spożywczej zakładają obecność systemów chłodzących, zapewniających odpowiednią temperaturę wewnątrz. W ofercie firmy znajdują się również wielkogabarytowe hale-chłodnie i hale-mroźnie, konstruowane z segmentów o odpowiedniej izolacyjności.
Dlaczego hale stalowe?
Przede wszystkim dlatego, że już dawno przemysł wywędrował poza obszary centrów miast i klasyczne obiekty murowane przestały być opłacalne. Hale stalowe pozwalają na bardzo łatwe dostosowanie do potrzeb klienta. W ofercie GAJ-STAL znajdują się hale wykonane z modułów, dzięki którym wielkość hali może być idealnie dopasowana. Konstrukcje szkieletów hal różnią się między sobą znacznie i zawsze dopasowane do potrzeb procesu produkcyjnego, a także parametrów budynku. Hale GAJ-STAL posiadają konstrukcję kratownicową, albo słupowo – ryglową. W konstrukcji kratownicowej zasadniczym elementem są ramy kratownicowe, a w konstrukcji słupowo – ryglowej – ramy profilowane.