Jaki samochód kupić?

Wybór samochodu do poważna decyzja. Jedni kierują się jego praktycznością, inni ceną, a jeszcze inni marką. Jaki zatem samochód kupić? Warto kierować się różnymi czynnikami, aby wybrać pojazd, który będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim ekonomiczny i niezawodny.

Utrata wartości

Wielu z nas przy zakupie samochodu nie zastanawia się nad tym czynnikiem – przecież nabywając auto nie myślimy od razu o jego odsprzedaży. Warto jednak chociaż częściowo wziąć pod uwagę tę kwestię. Auta produkcji niemieckiej i japońskiej mają mniejszą utratę wartości niż samochody z tej samej półki wyprodukowane przez koncerny koreańskie, francuskie czy włoskie. Z tego względu warto zastanowić się, jaką reputację ma marka przez nas pożądana. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli odsprzedać samochód, oszacowanie jego wartości jest bardzo istotne.

Nadwozie i silnik

Popularność i praktyczność nadwozia to bardzo ważne cechy. Dużo zależy od naszych potrzeb i upodobań – crossovery, 5-drzwiowe hatchbacki, kombi czy SUV-y? Możemy także wybrać cabrio, sedany czy coupe. Jeśli szukamy rodzinnego samochodu, warto postawić na duże auta w wersji kombi, do którego bez problemu zmieścimy wózek. Jeśli chcemy jeździć sportowym samochodem, lepiej sprawdzi się wersja coupe niż rodzinny sedan. Wybór auta pod kątem silnika również jest bardzo ważny. 3 litrowy disel, którym będziemy jeździć po zatłoczonym i zakorkowanym mieście będzie droższy w eksploatacji niż ekonomiczny silnik o pojemności 1.6 l. Zwróćmy uwagę także na to, czym jest napędzany pojazd – diesel, benzyna, gaz a może hybryda?

Wyposażenie samochodu

Wyposażenie auta nie tylko ma znaczenie przy funkcjonalności jego użytkowania, ale również ewentualnej dalszej sprzedaży. Pojazdy z elektroniką i przeróżnymi gadżetami tracą bardzo szybko na wartości. Lepszym rozwiązaniem jest samochód z podstawowym zakresem wyposażenia, takim jak: klimatyzacja, system bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy elektrycznie sterowane szyby. Mniej opłacalnym pomysłem jest spersonalizowane wykończenie wnętrza czy systemy multimedialne. Takie dodatkowe wyposażenie znacząco zwiększa cenę samochodu.

Finansowanie zakupu samochodu

Jeśli wybraliśmy już samochód, należy także do jego ceny doliczyć opłaty związane z rejestracją czy ubezpieczeniem. Może się też okazać, że będziemy musieli wymienić olej i inne płyny eksploatacyjne czy zainwestować w nowe opony. To dodatkowe koszty, które mogą przerosnąć nasze oszczędności. Z pomocą przychodzi szybka pożyczka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jej podstawowe zalety to natychmiastowa dostępność i spłata w ratach dopasowanych do naszych możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że szybka pożyczka wymaga spłaty w przyszłości. Z tego względu usiądźmy spokojnie i przeanalizujmy, czy szybka pożyczka nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla posiadanego budżetu domowego. Każde zobowiązanie należy zaciągać odpowiedzialnie! Nie zapominajmy o tym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *