Jak usprawnić proces produkcyjny? Oprogramowanie CAM

Rozwój nowoczesnych technologii w znacznym stopniu wpłynął na pracę przedsiębiorstw produkcyjnych. Wpłynął pozytywnie, bowiem pozwolił na wytwarzanie większej ilości produktów w zdecydowanie krótszym czasie. Oczywiście nie chodzi tylko o wydajność pracy, ale i dokładność. Część zadań wykonywanych dotąd przez człowieka przejęły maszyny. Jakość powierzchni produktów wytwarzanych maszynowo jest nieporównywalnie lepsza od jakości produktów pozyskiwanych ręcznie. Ważne jest jednak, jaką maszynę i jakie oprogramowanie CAM wykorzystujemy w procesie produkcyjnym. Tylko elastyczne systemy pozwalają na sprawne i ekonomiczne wytwarzanie produktów w imponującej jakości.

Projektowanie a wytwarzanie

Dziś nie tylko wytwarzanie produktów odbywa się z wykorzystaniem zaawansowanych maszyn i systemów, ale także projektowanie. To na podstawie dobrze przygotowanego projektu następuje programowanie maszyny CNC. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej dąży się do integracji fazy projektowania i wytwarzania, co stanowi ogromne ułatwienie dla technologa produkcji. Tym samym zamysł projektanta i konstruktora szybko przybiera postać fizyczną.

Zaawansowane oprogramowanie CAM znajduje zastosowania w wielu gałęziach przemysłu i różnych typach obróbki, niezależnie od stopnia skomplikowania projektu. W każdym przypadku wpływa na skrócenie czasu programowania. Usprawnia proces produkcyjny także dlatego, że eliminuje ryzyko wystąpienia kolizji, a tym samym obniża koszty i zwiększa wydajność maszyny.

Oprogramowanie CAM – optymalizacja procesów produkcyjnych

System CAM na podstawie danych geometrycznych importowanych z systemu CAD generuje kod sterujący maszyną wytwórczą. W najnowszych programach CAM do programowania obróbki wykorzystuje się intuicyjny interfejs, ponadto wiele funkcji uruchamia się automatycznie, przez co przygotowanie obróbki odbywa się w szybkim tempie. Warto również dodać, że wydajny system CAM oferuje szeroką gamę metod obróbki dla jednego detalu albo grupy komponentów. Co więcej, potrafi samodzielnie dobrać optymalne narzędzia i warunki pracy dla wytwarzanego detalu, zapewniając przy tym najwyższą jakość powierzchni produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *