Jak skutecznie ochronić plantację owoców?

Świeże i soczyste owoce są nie tylko przepyszne, ale także wiele warte. Hodując owoce, można wiele zarobić, lecz niestety wiąże się to także z pewnym ryzykiem. Nie bez przyczyny istnieje tak w wiele różnych zabezpieczeń – pestycydy, siatka na czereśnie, płotki, palisady, odstraszacze. Jak wiadomo, niekontrolowane szkodniki mogą spustoszyć całą plantację, dlatego, zanim podejmiemy się poważniejszej inwestycji, należy najpierw dobrze się przygotować!

Ptactwo a plantacje owoców – jak poradzić sobie ze skrzydlatymi żarłokami?

Drobne owoce, w tym właśnie wiśnie i czereśnie, stanowią naturalne źródło pokarmu dla wielu zwierząt. Nie można dziwić się, że wiele z nich obiera sobie za cel ludzkie plantacje, gdzie nagromadzenie takich owoców jest bardzo duże, a ryzyko stosunkowo małe. Są to jednak zachowania bardzo niepożądane, gdyż nie tylko przekładają się na wysokie straty, które ponosi właściciel sadu, ale także kształtuje u tych zwierząt złe nawyki, które utrudnią im później przetrwanie w dziczy. Nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialny gospodarz powinien szukać sposobu, aby takim niechcianym zjawiskom zaradzić. Czy zwykła siatka na czereśnie okaże się wystarczająca?

Podstawowe wyposażenie w uprawie drzew owocowych

Rzecz jasna, pierwszym krokiem będzie tu odpowiednie wyposażenie. Siatki na czereśnie to absolutna podstawa. Cechuje je dość duża wydajność, przynajmniej w przełożeniu na ich stosunkowo niską cenę, dlatego warto zacząć właśnie od wyposażenia się w nie. Rzecz jasna, nie każdy egzemplarz cechuje się równą funkcjonalnością – poszczególne produkty mogą znacznie odstawać od siebie pod względem jakości, dlatego to konieczne, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych ofert.

Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas zakupu? Kryteria są różne, lecz najistotniejsze z nich to:

  • Materiał – istnieją siatki na czereśnie wykonane z metalu, lecz częściej zaleca się te wykonane z tworzyw sztucznych, gdyż łączą one w sobie wysoką wytrzymałość, a także odporność na opady atmosferyczne i wilgoć.
  • Grubość kratek – węższe kratki lepiej chronią rośliny, lecz jednocześnie przepuszczają mniej promieni słonecznych, co sprawia, że są dla całej plantacji bardziej inwazyjne. Tego wyboru należy dokonać, bazując głównie na typie czereśni, jaki hodujemy.
  • Dozwolone długości – jeśli siatka pokrywa całą plantację w kilku częściach, jej ogólna wytrzymałość nieco spada, dlatego, jeśli nasze pole jest większych rozmiarów, lepiej poszukać takiego ogłoszenia, które pozwala na wybór wycinków o dowolnych rozmiarach.

Rzecz jasna, siatki na czereśnie mogą być stosowane także przy innych drzewach owocowych – nie ma tu konkretnych ograniczeń. Jeśli zajmujemy się hodowlą wiśni, borówek, winogron, truskawek czy tym podobnych, śmiało można korzystać z identycznych siatek, gdyż będą się one sprawowały równie dobrze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *