Jak poradzić sobie z dłużnikiem w firmie

Dłużnicy są zmorą wielu firm i spędzają przedsiębiorcom sen z powiek. Jak poradzić sobie z dłużnikiem? Jakie kroki warto podjąć? Na czym polega windykacja należności? Od czego trzeba zacząć? Kiedy egzekucja komornicza jest koniecznością? Jak odzyskać swoje należności?

Na początku windykacja należności
Jeśli dłużnik zalega ze spłatą zobowiązań mimo wcześniejszych prób kontaktu, warto skorzystać z windykacji należności. Czasami także nie przynosi ona skutku, dlatego kolejnym krokiem może być złożenie pozwu do e-sądu. To łatwy sposób na skorzystanie z pomocy adwokata. Firmy windykacyjne także oferują pomoc w tym zakresie, wyróżniając się doświadczeniem i niezbędną wiedzą z zakresu prawa.

Różnice cenowe i formalne
Wybór windykacji lub sądu zależy od tego, jakie koszty poniesie firmy i jak długo będą wykonywane stosowne czynności. Klauzula wykonalności często generuje długi czas oczekiwania, nawet do kilku miesięcy. Koszty procesu sąd doliczy do długu dłużnika, więc można stwierdzić, że na nim będzie ciążył obowiązek spłaty. Windykator natomiast działa nieco szybciej i ma szeroki zakres możliwości, co jest sporą zaletą.

Skuteczność windykacji
Korzystając z pomocy firmy windykacyjnej zyskujemy pewność, że zrobi ona wszystko, aby odzyskać dług. Kwota zadłużenia jest tutaj istotną kwestią, gdyż z reguły trudniej odzyskać większe należności. Po wykonaniu wielu czynności nie przynoszących skutku, sprawa zazwyczaj jest kierowana do sądu. Można także skorzystać z windykacji i jednocześnie złożyć pozew.

Egzekucja komornicza
Ostatnim etapem odzyskiwania długów jest windykacja komornicza. Komornik stosuje środki przymusu, zajmując majątek dłużnika, co pozwoli odzyskać należność wierzyciela. Egzekucja ma miejsce na podstawie tytułu wykonawczego wraz z klauzulą wymagalności. To dokument stwierdzający obowiązek spłaty długu, jest nim np. orzeczenie sądu, ugoda sądowa, akt notarialny, orzeczenie referendarza sądowego. We wniosku o przeprowadzeniu egzekucji trzeba wykazać świadczenie, które ma zostać spełnione i wskazać określoną metodę ściągnięcia długu.Na stronie polecanej przez nas kancelarii https://www.arkana-lex.eu/oferta/obszary-praktyki/windykacja-naleznosci.html znajdziemy pomoc z zakresu windykacji należności. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z firmy i skonsultowania się z nimi w sprawie walki z dłużnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *