Kompresor znajduje powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i usług. Zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy nawet przez wiele lat. Znacznie ułatwia więc codzienną pracę, jednak z drugiej strony jego awaria może wiązać się z długim przestojem i dużymi stratami. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o konserwację. Potrzebna też wiedza, jak często przeprowadzać serwis kompresorów.
Dlaczego cykliczny serwis jest tak ważny?
Dzięki odpowiedniej częstotliwości serwisowania urządzenie sprężające powietrze może na długi czas zachować optymalne parametry kompresora. Regularnie wykonywane prace serwisowe nie tylko więc pozwalają zapobiegać potencjalnym awariom, ale także umożliwiają maksymalne wykorzystanie możliwości sprężarki. Utrzymanie jej wysokiej sprawności pozwala natomiast na prowadzenie sprawnego procesu produkcyjnego.
Jak często przeprowadzać serwis kompresorów?
Większość użytkowników sprężarek zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ich regularne serwisowanie. Pojawia się jednak jeszcze pytanie, jak często taki przegląd powinien być przeprowadzany? Na początek warto zauważyć, że kompresory zwykle wyposażane są w specjalne komputery sterujące. Ich zadaniem jest nie tylko informowanie o pojawieniu się możliwych usterek, ale także przypominanie o konieczności wykonania kolejnego serwisu. Taki serwis powinien natomiast odbywać się regularnie, nie rzadziej niż na pół roku. Kilkumiesięczna częstotliwość sprawia bowiem, że większość problemów i nieprzewidzianych awarii można wykryć i wyeliminować praktycznie na początkowym etapie ich powstania.
Zwykle jednak to producent konkretnej sprężarki określi optymalną częstotliwość wykonywania serwisu, która pozwoli jak najszybciej wyeliminować ewentualne problemy. Bardzo ważne, by stosować się do takich zaleceń, gdyż są one indywidualnie dopasowane do danego rodzaju sprężarki. Serwisowanie zgodnie z wytycznymi zapewnia natomiast wydajną pracę, ale też i pomaga zminimalizować koszty eksploatacyjne.
Jak powinien wyglądać profesjonalny serwis?
Serwis kompresorów powinien obejmować takie czynności jak usunięcie zanieczyszczeń z urządzenia, smarowanie łożyska silnika, kontrola mocowania przewodów elektrycznych i sprawdzanie prawidłowości działania spustów kondensatu. W przypadku kompresorów olejowych w zakres usług serwisowania wchodzi także wymiana oleju oraz separatora oleju. Ważne, by firma, która zajmie się takimi czynnościami, operowała bogatą wiedzą techniczną na temat budowy i funkcjonowania konkretnej sprężarki, by z łatwością zlokalizować i wyeliminować wszystkie nieprawidłowości.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.