Jak budować zgrany zespół w firmie?

Od lat wiadomo, że człowiek znacznie lepiej pracuje w grupie ludzi, gdzie wszyscy zgodnie dążą do osiągnięcia jednego celu. Jest niewiele profesji, w których realizacja planów najlepiej przebiega w samotności. Często dotyczy to wolnych zawodów, takich jak pisarz, artysta czy grafik, w których niezbędne jest skupienie. Większość ludzi pracuje jednak zespołowo, a zgrany zespół osiąga lepsze wyniki. Co zatem można zrobić, aby zbudować zgraną i wartościową grupę pracowników?

O tak zwanym team buildingu napisano już całe tomy i zawsze dochodzono do tych samych wniosków. Zarówno małym, jak i dużym firmom opłaca się inwestować w działania, które sprawią, że dany zespół pracowników będzie się lepiej znał i rozumiał. Członkowie zespołu będą świadomi swoich mocnych i słabych stron, a dzięki temu będą mogli sobie efektywniej pomagać i uczyć się od siebie nawzajem. Będą umieli ze sobą współpracować, wiedząc, na kogo można liczyć i komu można zaufać. Aby zespół uzyskał taką wiedzę, należy mu w tym pomóc.

Godzinna przerwa w pracy może integrować

W czasie ośmiu godzin pracy nie zawsze da się utrzymać jednakową, wysoką wydajność. Bywa zatem tak, że po pierwszych czterech godzinach intensywnego wysiłku pracownicy odczuwają spadek formy. Warto wówczas zorganizować miłe zajęcia pozwalające grupie odpocząć od tematów, nad którymi pracuje, i zbudować pozytywne relacje. Dobrym pomysłem są na przykład gry planszowe – przy czym ich dobór powinien być starannie przemyślany.

Gdy po pierwszych godzinach pracy zespół jest wyraźnie znużony, zachęć go do gry w Dobble. To gra, która pobudzi energię i sprawi, że pracownicy nabiorą nowych sił do pracy. Bardzo dobrze sprawdzają się gry negocjacyjne czy takie, które uczą kreatywnego myślenia. Czas przeznaczony na grę nie będzie czasem straconym. Znużeni i zmęczeni pracownicy nie zrobiliby w tym czasie zbyt wiele, za to kolejny krok w integracji grupy jest bezcenny.

Wspólne warsztaty rekreacyjne w piątkowe popołudnie

Ostatnio bardzo modne stały się warsztaty grupowe, które pozwalają na rozwijanie pasji lub zdobywanie nowych umiejętności. Nie bez powodu cieszą się dobrą sławą, bo spędzanie czasu na robieniu wspólnie czegoś dla przyjemności umożliwia zbudowanie relacji między uczestnikami, nawiązanie przyjaźni i dorobienie się wspólnych wspomnień.

Wystarczy podpytać członków zespołu, czym się interesują, co lubią robić, czego chcieliby się nauczyć. Popołudniowe warsztaty nie będą obciążeniem dla pracowników, którzy często weekendy chcą całkowicie poświęcać rodzinie. W takich zajęciach z pewnością chętnie wezmą udział, bo będzie to mile spędzony czas wśród kolegów z pracy.

Wyjazdy integracyjne

Do tej formy integracji nie trzeba już nikogo przekonywać, ale warto przemyśleć rodzaj takiego wyjazdu. Zespół pracowników nie będzie z pewnością zadowolony, gdy po raz kolejny będzie miał spędzać weekend w tym samym ośrodku, gdzie realizowany będzie dobrze znany program, czyli ognisko i wieczór w rytmie disco polo. Zdecydowanie warto zaproponować coś oryginalnego, coś, na co zespół będzie czekał z niecierpliwością. Najlepiej zasięgnąć porady specjalistów, takich jak ci ukrywający się pod adresem https://www.wyjazdydlafirm.pl/, którzy wiedzą, jak to robić. W końcu nie chodzi o to, by zorganizować jakiś tam wyjazd, ale o to, by zespół chciał w nim brać udział, aby program był interesujący i aby pracownicy wspominali go przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *