Gdzie do pracy w Niemczech – od czego zacząć. Część I

Mamy wiosnę – większość z nas planuje poszukiwania pracy sezonowej wraz z końcem roku szkolnej (maj/czerwiec). Wiadomo, studenci rozpoczną wertowanie dostępnych ofert nieco wcześniej, aniżeli uczniowie techników, liceów czy szkół zawodowych. Mimo że do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć o ewentualnej pracy już teraz. Dlaczego? To proste… Praca wakacyjna to „łakomy kąsek” – o jedno miejsce (przynajmniej to dobrze płatne) ubiegają się dziesiątki kandydatów (o różnych, czasami świetnych referencjach).

Poszukując pracy sezonowej (nie tylko na lato) warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: na czym nam zależy? Czy poszukujemy czegoś związanego z naszym hobby, zainteresowaniami, doświadczeniem bądź profilem nauczania tj. czy zależy nam na doświadczeniu, czy też chcemy sobie po prostu dorobić i najważniejsza jest dla nas dobra pensja. Wybór wbrew pozorom nie jest prosty.

Praca w Niemczech krok po kroku:

  1. Przeanalizuj swoje słabe i mocne strony. 50 kilogramów i wrodzona wada serca nie sprzyjają pracy na budowie. Wrodzona niechęć do ludzi nie pasuje do profilu opiekunki do osób starszych. Problemy z kręgosłupem uniemożliwiają pracę na plantacji.
  2. Wybierz kierunki, które chociaż w niewielkim stopniu pokrywają się z Twoimi zainteresowaniami/hobby. Chcesz w jeszcze większym stopniu wyrzeźbić swoją sylwetkę – budowa Ci w tym nie zaszkodzi. Pragniesz pomagać innym – bramy schroniska stoją przed Tobą otworem. Kochasz maratony filmowe? Kina ciągle poszukują pracowników.
  3. Nie zapominaj o doświadczeniu. Chociaż pracę w firmie ojca/wujka/kuzyna/dziadka masz już niemal obiecaną, a teraz zależy Ci tylko na pieniądzach, nigdy nie masz pewności, czy Twoje plany na pewno dojdą do skutku. Dodatkowe doświadczenie nigdy nie zawadzi. Staż czy praktyki – chociaż mało płatne – idealnie sprawdzą się w CV.
  4. Jeśli już o CV mowa, zadbaj o swoje. Poszukując pracy za granicą np. w Niemczech CV wydaje się zbędne (przynajmniej w większości firm). Niektórzy pracodawcy wolą jednak wiedzieć, kto na co dzień podjada im truskawki. Zależnie od Twojego kierunku (Niemcy, Polska, Wielka Brytania – uwaga na Brexit, Skandynawia, Szwajcaria, Austria etc.) przygotuj CV i list motywacyjny w odpowiednim języku. Pamiętaj, wzmianka o tym, że pasjonujesz się tematyką II wojny światowej zupełnie nie przyda się przy aplikowaniu do pracy na pomocnika budowlanego.
  5. Nie ucz się na siłę języka obcego. Boisz się, że podczas sezonowej pracy w Niemczech nie będziesz mógł porozumieć się z pracodawcami? Nie jesteś pewny czy dostaniesz pracę u naszych sąsiadów, bo z języka niemieckiego znasz nie więcej, aniżeli powiedzonka Hansa Klossa? Spokojnie – Twoi współpracownicy prawdopodobnie będą wiedzieć jeszcze mniej. Praca sezonowa załatwiana jest najczęściej przez Agencje Pracy – to one odpowiadają za Twoje zatrudnienie. Większość pracowników niewykwalifikowanych nie musi znać języka – wszystkie niezbędne kwestie zostaną ustalone z nimi w języku polskim. Oczywiście, kilka podstawowych zwrotów nie zaszkodzi.

cdn.

Na podróż do pracy w Niemczech zaprasza Beata Bus https://www.beatabus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *