Folia monomeryczna czy polimeryczna. Którą folię reklamową wybrać?

Wydruki wielkoformatowe na foliach to jedne z najbardziej popularnych nośników reklamowych i informacyjnych. Folia monomeryczna i polimeryczna wykorzystywana jest do produkcji tablic reklamowych, billboardów, szyldów, kasetonów oraz całych systemów wystawienniczych. Folie samoprzylepne używa się także do oklejania karoserii samochodów. Jakie właściwości mają poszczególne folie i w jakich warunkach poradzą sobie najlepiej?

Zanim zaplanujesz realizację kampanii koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami o foliach samoprzylepnych.

Rodzaje folii reklamowych

Trzy najczęściej wykorzystywane folie to: folia monomeryczna, polimeryczna oraz wylewana. Czy któraś z nich jest najlepsza a któraś najgorszej jakości? Naszym zdaniem nie. Wybór właściwego materiału zależy przede wszystkim od miejsca, w którym planujesz wyeksponować zadrukowaną folię oraz przewidywanego czasu kampanii reklamowo- informacyjnej.

Folia monomeryczna

To podstawowy, najbardziej powszechny (i najtańszy) rodzaj folii. Cechuje się optymalnym stosunkiem jakości do ceny. Ze względu na swoją uniwersalność, folia monomeryczna może być wykorzystywana zarówno w kampaniach outdoorowych jak i wewnątrz, np. w przestrzeniach wystawienniczych czy lokalach handlowo-usługowych. Trwałość dobrej jakościowo folii to ok. 3 lata. Dodatkowo, można przedłużyć jej żywotność stosując zabieg laminacji.

Gdzie aplikować folię monomeryczną?

Będzie ona doskonałym wyborem jeśli planujesz ekspozycję krótkoterminową, nie dłuższą niż 3 lata. Drugim kluczowym czynnikiem warunkującym ten wybór jest rodzaj podłoża – folia monomeryczna przeznaczona jest do aplikowania na powierzchnie płaskie. Ta folia jest dość gruba, stąd też jej niewielka elastyczność.

Możesz ją śmiało nanosić na tablice, których podkład to np. płyta PVC, metaplex, dibond. Folia monomeryczna może także zagościć na samochodach ciężarowych czy autach osobowych – jednak tylko na płaskich, sztywnych powierzchniach, bez falowań i przetłoczeń (sztywne zabudowy aut dostawczych czy naklejki i wlepki na samochody).

Folie monomeryczne występują najczęściej w dwóch odmianach kolorystycznych: białej i przezroczystej błyszczącej/matowej, z klejem usuwalnym lub trwałym klejem kauczukowym.

Elastyczna folia polimerowa

Folie polimerowe to kolejny, wyższy model folii. W porównaniu z folią monomeryczną jest nieco cieńsza, dzięki czemu cechuje się większą elastycznością.
Folia polimeryczna jest też bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych tj. zmiany temperatury oraz promieniowanie UV. Dzięki temu doskonale sprawdza się w realizacjach średnioterminowych, przewidzianych na okres 7-8 lat. Cenowo znajdują się one wyższej półce niż monomer, niemniej nadal koszt zakupu i aplikacji jest znacznie niższy niż inwestycja w folię wylewaną.

Na folię polimerową warto zdecydować się w projektach, w których wiemy że będą narażone na czynniki atmosferyczne oraz w takich, które dotyczą działań promocyjno-informacyjnych o charakterze długoterminowym. Wówczas zyskujemy pewność, że przez wiele lat nośnik będzie atrakcyjną wizualnie wizytówką naszej firmy. Nadaje się ona np. do produkcji tablic, szyldów a także pokrywania lekko obłych fragmentów karoserii samochodowej.

Folia wylewana – zaawansowana technologia do zadań specjalnych

Folia wylewana jest cienka, bardzo elastyczna i niezwykle trwała. Oznacza to w praktyce, że można ją precyzyjnie formować i bezproblemowo pokrywać nawet najbardziej wymagające powierzchnie. Niestraszne jej wszelkiego rodzaju przetłoczenia, falowania i obłości. Folię wylewaną można rozciągnąć nawet o 50%! Przeznaczona jest o do projektów długookresowych a jej trwałość szacuje się średnio na 10 lat.
Ze względu na swoje zaawansowane właściwości ten rodzaj folii wymaga także zastosowania odpowiednich narzędzi i technologii nakładania. Oklejanie folią wylewaną wymaga zastosowania m.in. wysokiej temperatury. Najbardziej popularnym zastosowaniem jest oklejanie pojazdów.

Niezależnie od tego, jaki cel i czas trwania ma mieć Twoja kampania, jedno jest pewne – na https://wielkiformat.biz/folie-samoprzylepne. znajdziesz wszystko czego potrzebujesz do jej realizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *