Dolnośląskie atrakcje turystyczne

Dolny Śląsk to nie tylko piesze wędrówki po górach i szusowanie na nartach zimą. To region, który swoimi atrakcjami wypełni każdy urlop przez wiele lat.

Dolny Śląsk to region zróżnicowany geograficznie, a przez to bogaty w najróżniejsze atrakcje turystyczne. W ostatnich latach furorę robią podziemne sztolnie z czasów II wojny Światowej znane pod wspólną nazwą hitlerowskiego projektu „Riese”, a wejście do nich jest możliwe w kilku miejscach. W ramach kompleksu budowano również podziemia pod zamkiem Książ. Są również podziemne kopalnie jak na przykład kopalnia w Złotym Stoku i w Nowej Rudzie. Bardzo interesujące są również zabytki militarne, czyli twierdza w Kłodzku i pobliskiej Srebrnej Górze. W południowej części Dolny Śląsk obejmuje również Sudety, a te są atrakcyjne o każdej porze roku. Tym co przyciąga na Dolny Śląsk są zamki i pałace, które spotyka się co krok.

Dolny Śląsk od wczesnego średniowiecza był podzielony na małe księstwa, które bardzo często rywalizowały ze sobą, były również celem sąsiedzkich najazdów. Od najwcześniejszych lat powstawały tu budowle obronne, najpierw ziemno-drewniane grody, później zamki murowane. Powstawały nie tylko zamki murowane, fundowane przez książąt i bogatszych rycerzy, ale również rycerskie dwory obronne, wieże rycerskie i podobne budowle. Średniowieczne zamki na Dolnym Śląsku, pochodzące z XIII i XIV wieku, były budowane z kamienia, którego na Dolnym Śląsku nie brakowało. Dzisiaj uznajemy je za zamki gotyckie, a zostało ich niewiele. Większość zamków gotyckich została zrujnowana lub przebudowana, ale zostało kilka ciekawych przykładów.

Zamek Bolczów koło Janowic Wielkich został zbudowany w XIV wieku przez dworzanina księcia Bolka II Małego. W czasie wojen husyckich został zniszczony przez wojsko mieszczan Świdnicy i Wrocławia, ponieważ był siedzibą husytów. Zamek Bolczów o odbudowano na początku XVI wieku, rozbudowując go przy okazji i przystosowując do obrony z użyciem broni palnej. Kolejna modernizacja miała miejsce na początku XVII wieku, a już w 1645 roku spalili go Szwedzi. Od tego czasu jest to ruina, obecnie zabezpieczona. Charakterystyczne dla zamku Bolczów jest wykorzystanie naturalnych skał, które wykorzystano jako mury. Do zamku Bolczów można podejść od strony Janowic Wielkich malowniczą ścieżką przez las. Odwiedza go niewielu turystów, więc można go w spokoju obejrzeć. Odwiedzając zamek Bolczów pamiętajmy, że to Rudawy Janowickie, kraina bardzo ciekawa geograficznie i pełna atrakcji turystycznych. O wiele lepiej jest zachowany zamek Grodziec, który również został zniszczony w wojnach. Zamek Grodziec restaurowano już w XIX wieku i wykorzystywano turystycznie. Podobnie jest z zamkiem Bolków, który jednak długo wykorzystywano inaczej, jeszcze w czasie II wojny światowej służył celom wojskowym.

Zamków gotyckich pozostało niewiele, ponieważ większość z nich albo nie istnieje, albo została przebudowana. Zamki przebudowywano głównie na styl renesansowy albo przebudowywano na rezydencje mieszkalne, czyli w praktyce na pałace. Pałace na Dolnym Śląsku to również wynik rozbudowy dworów mieszkalnych w wyniku bogacenie się właścicieli. O ile zamków i pozostałości po zamkach na Dolnym Śląsku można doliczyć się kilkudziesięciu, to pałace na Dolnym Śląsku liczymy w setkach, a wliczając w to duże dwory nawet jeszcze więcej. Pałace dolnośląskie nie miały szczęścia do gospodarzy po II wojnie światowej, wliczając w to czasy współczesne. Tym bardziej trzeba cenić tych, którzy postarali się o restaurację tych zabytków. Dobry przykład to zamki w Gaworzycach i Kobierzycach odrestaurowane przez gminy i wykorzystywane na siedziby instytucji gminnych. Pałace restaurowane prywatnie funkcjonują jako hotele i restauracje oraz miejsce do organizacji różnych imprez. Nic w tym zdrożnego, przecież utrzymanie pałacu nie jest tanie. Ciekawym pałacem jest olbrzymia neogotycka budowla w kamieńcu Ząbkowickim. Pałac budowany był olbrzymim nakładem finansowym przez kilkadziesiąt lat przez Mariannę Orańską. Po wojnie zdewastowany, od kilku lat jest restaurowany przez gminę, można go zwiedzać. Do niedawna prawie zupełnie nieznany, teraz cieszy się spora popularnością wśród turystów. Więcej o płacach dolnośląskich – https://discover.pl/palace-dolnego-slaska/.

Zamki i pałace na Dolnym Śląsku spotykamy co krok. Jeśli zabraknie nam pomysłu na zwiedzanie, zawsze w pobliżu znajdziemy pałac lub zamek albo chociaż ruiny, które warto odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *