Dobrze prosperujący punkt ksero – na co zwrócić uwagę?

W obecnych czasach małe firmy mają trudne zadanie, aby wejść i pozostać na rynku oraz przynosić zyski. Są dwie metody osiągnięcia sukcesu: znaleźć niszę lub dokładnie zaplanować sprawdzony pomysł. Każda z tych dróg ma swoje wady i zalety. Dziś skupimy się na przeanalizowaniu biznesu, jakim jest punkt ksero. Na co warto zwrócić uwagę?

Lokalizacja- połowa sukcesu

Analizując biznesplan, konieczne jest zdecydowanie się na grupy klientów, do których chcemy dotrzeć z usługami. Biorąc pod uwagę potrzeby, najpewniej będzie postawić na uczniów i studentów. Koszty książek są obecnie bardzo wysokie, dlatego ksero w tych przypadkach bardzo się sprawdza. Punkt powinien znajdować się blisko uczelni lub akademików. Warto dowiedzieć się, czy jest szansa wynająć pomieszczenie po niskich kosztach, które będzie znajdowało się w miasteczku studenckim.

Dodatkowe usługi

Twarde reguły rynku wymagają, aby oprócz jakości dostarczać też większą gamę usług niż konkurencja, a to wszystko w najlepszych cenach. Dzisiejsze punkty ksero oferują multum możliwości, dzięki czemu klienci mogą załatwić wiele rzeczy w jednym miejscu. Pamiętając, że nasza grupa docelowa to przede wszystkim studenci, spróbujmy zaoferować im coś więcej, jak na przykład:

  • drukowanie plików wielkoformatowych,
  • klasyczny druk czarno-biały i kolorowy,
  • oprawę,
  • skanowanie,
  • bindowanie,
  • punkt fotograficzny,
  • nadruk na torbach/koszulkach,
  • sprzedaż artykułów drobnych biurowych,
  • proste projekty i druk banerów reklamowych.

Oczywiście nie porywajmy się z motyką na słońce i nie wprowadzajmy w jednym czasie kilkunastu uzupełniających usług. Wszystko ma swoje wady i zalety. Dodatkowe usługi to nadprogramowy przychód, ale jeśli nie posiadamy zdolności w projektowaniu bądź fotografii, konieczne będzie zatrudnienie pracowników.

Wysokiej klasy sprzęt

Nie da się ukryć, że największym kosztem będzie sprzęt, z którym będziemy pracować. Na samym starcie nie będzie możliwości zakupu własnego, dlatego konieczne jest skorzystanie z dzierżawy. Postawmy na dobrej jakości maszyny kompleksowe, które pozwalają na druk, kserowanie oraz na skanowanie. Dodatkowo pomyślmy o komputerze, bindownicy i wszelkich narzędziach potrzebnych do wykonywania nadprogramowych usług. Jeśli zdecydujemy się na robienie zdjęć do dokumentów, będziemy potrzebować dobrego aparatu, lamp oraz tła. Nie wolno zapomnieć o meblach, chyba że osoba wynajmująca nam lokal o to zadba.

Reklama dźwignią handlu

Przy planowaniu kosztów całości punktu ksero, konieczne jest umieszczenie w budżecie wydatków związanych z reklamą. Mierzmy siły na zamiary i dokładnie przeanalizujmy, na jakiej grupie docelowej nam zależy. Wspomniani wcześniej studenci będą najbardziej zainteresowani naszymi usługami, dlatego warto postawić na ulotki, które są tanie w produkcji, a bardzo skuteczne. Projekt możemy wykonać sami, jeśli mamy do tego zdolności lub powierzyć go agencji. Wydrukowana partia powinna zostać rozdysponowana w akademiku, na uczelni bądź w miejscach, gdzie pojawiają się potencjalni klienci. Przy większym budżecie można zlecić rozdawanie takich ulotek.

Przed podjęciem pochopnych decyzji konieczne jest, aby przeanalizować każdy krok. Pozwoli to na zniwelowanie większości błędów oraz rozczarowań. Dokładnie szacujmy własne możliwości przerobowe, trzymajmy się budżetu i nie rezygnujmy w pierwszej chwili, gdy najdą nas wątpliwości. Każda firma musi mieć czas osiąść w realiach i wbić się w pamięć konsumentów. Stawiając na wysoką jakość oferowanych produktów i usług mamy szerokie szanse na powodzenie inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *