Dlaczego warto ubiegać się EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE?

Obecnym trendem wśród konsumentów jest przede wszystkim stawianie na jakość. Współczesny klient oczekuje od przedsiębiorcy nie tylko miłej i komfortowej obsługi, ale produktów z gwarancją jakości. Jak przekonać klienta do najwyższej jakości towarów czy usług?

Według najnowszych badań klienci aż w 86% wypadków stawiają na jakość oferowanych usług czy produktów. Czasy, gdy klienci ulegali sugestiom sprzedawców, oczekiwali miłej i wygodnej obsługi, bezpowrotnie minęły. Obecny trend to jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Przedsiębiorcy prześcigają się w pomysłach sprzedażowych, kampaniach reklamowych, jednak to klient zawsze decyduje o zakupie. Firmy muszą zadbać o najwyższą jakość swojej oferty, działalności i udokumentować swoje działania klientom. Jedną z najbardziej cennych możliwości zdobycia zaufania klienta w jakość jest EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE®. Certyfikat jest wydawany przez Fundację Qualitas po weryfikacji firmy. Czym jest certyfikat? Jak można go zdobyć? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania i kilka innych.

Wieloletnia tradycja

Certyfikat JAKOŚĆ ROKU® był prestiżową nagrodą dla starannie wyselekcjonowanych przedsiębiorców w różnych dziedzinach, działających na terenie naszego kraju. Został rozwinięty w nowatorską koncepcję EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE®. Nowa koncepcja to nowe podejście. Obecnie certyfikat jest gwarancją jakości nie tylko na terenie Polski, ale również w innych krajach europejskich. Jest to duże udogodnienie dla międzynarodowej działalności wielu firm w Polce i ich oddziałów poza granicami kraju (certyfikat europejski). Najnowsza koncepcja zakłada wspomaganie przedsiębiorców w kreowaniu jakości swoich towarów i usług na arenie międzynarodowej. Otrzymanie EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® nie jest proste. Nie można go nabyć drogą handlową. Należy natomiast należy spełnić szereg wymogów stawianych przez przepisy. Weryfikacja firmy według wytycznych prowadzona jest przez ekspertów Fundacji Qualitas.

Komu może zostać przyznany certyfikat?

EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® otrzymać może każdy przedsiębiorca niezależnie od rozmiarów firmy. Certyfikat jakości jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług czy oferowanych towarów małych i dużych firm. Certyfikat zdobywają w drodze weryfikacji nie tylko przedsiębiorstwa, ale również uczelnie, instytucje naukowe, jednostki samorządowe i pozarządowe. EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® przyznawany jest w wielu kategoriach: produkt, usługa, innowacja, ekologia, nauka i samorząd.

Pozytywna lub negatywna weryfikacja

Certyfikat przyznawany jest po wieloetapowej weryfikacji firmy przez Fundację Qualitas. Etapy są cztery i zakładają dokładne zbadanie przedsiębiorstwa w wielu aspektach, od samooceny po audyt.

W etapie pierwszym następuje wybór kategorii, w jakiej kandyduje się do otrzymania certyfikatu. Przedsiębiorca wybiera jedną z dostępnych kategorii: PRODUKT, USŁUGA, INNOWACJA, EKOLOGIA, NAUKA, SAMORZĄD, CSR, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ.

Drugi etap to wypełnienie kwestionariusza samooceny i przesłanie go na wskazany na stronie Fundacji Qualitas adres mailowy. Kwestionariusz jest bardzo rozbudowany i porusza szeroką tematykę jakości w firmie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Pierwszy arkusz kwestionariusza zawiera dane identyfikacyjne firmy. Następnie wypełnia się rubryki z samooceną. Idąc krok po kroku, samoocena pokazuje zdolności przywództwa (komunikacja z pracownikami, etyka), następnie strategii (zdefiniowanie kluczowych czynników sukcesu oraz mierników ich oceny), również partnerstwa, doskonalenia procesów produkcji i usług, satysfakcji pracowników czy wpływu na środowisko naturalne. Dokument do wypełnienia składa się z kilku stron i bardzo analitycznie pokazuje strukturę przedsiębiorstwa. Te etap ma za zadanie pokazać ogólną ocenę własną swojej działalności.

Trzeci etap to złożenie zaświadczenia o niezaleganiu składek do ZUS i US. Certyfikat uczciwości musi zakładać transparentne działania. Czwarty etap to weryfikacja firmy przez audyt. Certyfikaty dla firm to najwyższa jakość, której oceny dokonają odpowiednio przeszkoleni specjaliści Fundacji Qualitas. Certyfikat jest prestiżowy i w wielu wypadkach negatywnie weryfikuje wnioskodawcę. W takim przypadku Fundacja Qualitas oferuje pomoc przez wskazanie sektorów do poprawy i wsparcie ekspertów.

Co daje certyfikat i czy można go nabyć?

Certyfikatu nie można nabyć drogą finansową. EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® to prestiżowa nagroda dla przedsiębiorców i jest wręczana na corocznej Gali Finałowej podczas Europejskiego Kongresu Jakości. Podkreśla najwyższą jakość oferowanych usług i towarów w konkretnych dziedzinach. Zdobycie Godła raz nie oznacza końca, a początek budowania jakości firmy. Zdobycie brązowej, srebrnej i złotej statuetki umożliwia zdobycia diamentowej nagrody. Sukces osiągany 6 lat z rzędu jest nagradzany najwyższym laurem „Orzeł Jakości”. Posiadanie tytułu Orła Jakości daje przedsiębiorcy wpływ na zasady oceny, rozwój projektu i promocję jakości.

Czy warto posiadać prestiżową nagrodę wręczaną na gali? Oczywiście, że tak! Podkreślenie wysokiej jakości firmy na rynku europejskim może podnieść sprzedaż nawet o 40% w stosunku do obecnie osiąganych wyników!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *