Czym jest strona responsywna?

Strony responsywne od kilku lat są niemalże standardem. Choć w dalszym ciągu wiele witryn nie spełnia tych wymagań, to jednak fakty są takie, że przeważająca większość nowych witryn jest responsywna. Warto zatem opowiedzieć nieco więcej o tym standardzie, bez którego sukces strony w internecie może być trudny do osiągnięcia.

Na czym polega „responsywność”?

Strona responsywna posiada taki układ, który umożliwia płynne dostosowanie widoku strony w zależności od urządzenia na jakim jest wyświetlana. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku internautów, którzy korzystają z internetu głównie na telefonie czy tablecie. Takich osób jest coraz więcej. Urządzenia mobilne zyskują coraz większą popularność jako narzędzia pracy.

Jakie korzyści wynikają z posiadania responsywnej strony?

Najważniejszą cechą stron responsywnych jest takie dostosowanie wszystkich elementów witryny (szerokość, ilość kolumn), aby po wyświetleniu na dowolnym urządzeniu (komputer, laptop, tablet, smartfon) były przejrzyste i czytelne. Responsywność umożliwia dopasowanie wyglądu strony do szerokości okna oraz rozmiaru przeglądarki. W przypadku urządzeń mobilnych ze strony usuwane są zbędne elementy jak górne banery, które zajmują zbyt dużo przestrzeni na ekranie. Zazwyczaj zmianie ulega także pasek nawigacji. Powszechnie stosuje się tzw. nav bar czyli ikonkę, po kliknięciu której rozwija się menu. Podstawą tworzenia stron responsywnych jest wyświetlanie tylko tych informacji, których użytkownik potrzebuje. Wszelkie dodatkowe i niepotrzebne elementy są ukrywane.

Jakie są zalety stron responsywnych?

Wśród głównych zalet stron responsywnych możemy wymienić:

– łatwy dostęp do strony i jej prawidłowe wyświetlanie na każdym urządzeniu (komputer, tablet, smartfon),

– możliwość szybkiego dotarcia do klienta, nawet w sytuacji, jeśli korzysta on wyłącznie z urządzenia mobilnego,

– wpływ na wizerunek firmy,

– możliwość łatwej rozbudowy istniejącej strony o dodatkowe moduły,

– lepsze postrzeganie witryny przez wyszukiwarkę Google, co przekłada się na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Czy strona mobilna i strona responsywna to jedno?

Strona mobilna to osobna witryna stworzona na potrzeby urządzeń mobilnych. Posiadając tradycyjną stronę, można stworzyć jej wersję mobilną. Odpowiednia wersja witryny będzie się wyświetlać w zależności od urządzenia użytkownika. Strona responsywna to jedna witryna, która zmienia się dynamicznie, dostosowując do urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Projekt i wykonanie strony responsywnej to z pewnością zadanie dla doświadczonej agencji. Odwiedzając stronę https://studiokreacja.pl/oferta/strony-internetowe/ możecie przejrzeć realizacje firmy, która posiada ogromną wiedzę i praktykę w tworzeniu tego typu stron. Właśnie takiemu wykonawcy warto powierzyć stworzenie responsywnej strony dla swojej firmy.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *