Tak naprawdę uszkodzenie dysku w laptopie jest zjawiskiem popularnym, z którym zgłaszają się klienci do serwisów. Warto wiedzieć również o tym, że do uszkodzenia dysku twardego w naszym przenośnym komputerze może dojść naprawdę łatwo. Z pewnością, gdyby świadomość użytkowników laptopów oraz ich pracy była większa, ten samym pojawiłoby się mniej różnego rodzaju awarii. Musimy pamiętać o tym, że konstrukcja dysków HDD jest niezwykle delikatna, dlatego też są one narażone na uszkodzenia w sposób szczególny. Niezbyt delikatne i nieostrożne użytkowanie laptopów może doprowadzić do trwałych awarii, które bywają trudne w naprawie.
Co warto wiedzieć o dyskach HDD?
Musimy wspomnieć, że dyski HDD są zbudowane z wirującego talerza lub talerzy, a także głowic elektromagnetycznych. Głowice te umieszczone zostają na ruchomym ramieniu i w czasie, kiedy laptop pozostaje wyłączony i go nie używamy, odległość między tymi głowicami a talerzem jest niewielka, niemal mikroskopijna. W chwili jednak, kiedy użytkujemy naszego laptopa i jest on włączony, głowica ta unosi się i tym samym odległość się większa, a utrzymywana jest przez siłę aerodynamiczna, która zostaje wytworzona poprzez kręcący się talerz.
Co prowadzi do uszkodzenia dysku w laptopie?
Bardzo często dochodzi do sytuacji, że przez naszą nieuwagę laptop wypada nam z ręki lub spada z naszego biurka. Niekiedy zdarza się też, że potrząśniemy nim lub pakujemy go do torby z impetem. Tego typu działania mogą spowodować uszkodzenie dysku. W związku z jego budową, głowica, która znajduje się bardzo blisko talerza, podczas wstrząsu uderza o niego, zostawiając na nim mniejszy lub większy ślad. Mimo tego, że konstruktorzy dysków przewidzieli takie sytuacje, należy zachować szczególną ostrożność.
Powtarzające się wstrząsy laptopem czy jego upadek, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń dysku i o ile dysk poradzi sobie z nimi samodzielnie, po pewnym czasie pojawiają się różnego rodzaju objawy uszkodzeń. Należy zwrócić również uwagę na to, że transportowanie pracującego laptopa również może doprowadzić do trwałych awarii. Podczas pracy laptopa dysk cały czas jest w ruchu i tym samym w przypadku jego transportu, na dysku powstają uszkodzenia bardziej rozległe i mogą tym samym doprowadzić do całkowitej jego awarii.
Objawy awarii dysków twardych w laptopie
Uszkodzony dysk twardy daje zazwyczaj niezbyt charakterystyczne objawy, poza takimi oczywistymi, że na przykład dysku nie widzimy lub on nie działa. Jeżeli jednak zauważymy, że dysk pracuje wolno, nie ma możliwości zidentyfikowania go w biosie, nie mamy dostępu do danych na dysku, komputer zawiesza się podczas swojej pracy, system się nie uruchamia, dysk podaje nam przekłamaną pojemność, czy również słyszymy nienaturalne dźwięki, to znak, że należy zadbać o naprawdę naszego laptopa i nie odkładać tego na dalszy plan.
Co zrobić, kiedy utracimy dane z dysku w laptopie?
Najczęściej popełnianym błędem, podczas odzyskiwania danych, jest działanie na własną rękę i instalowanie różnego rodzaju programów, które znajdziemy w internecie. Tego typu działania mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń i całkowicie zniweczyć późniejsze profesjonalne etapy pracy nad odzyskiwaniem utraconych plików. Zatem jeżeli zauważymy, że nasz dysk w laptopie został uszkodzony, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu. Na tym etapie może okazać się, że konieczne będzie odzyskiwanie danych. By mieć pewność, że działania te zostaną przeprowadzone solidnie i na najwyższym poziomie, powinniśmy zdecydować się na współpracę z solidnym serwisem. Istotny jest tutaj najwyższy poziom pracy, zespół fachowców oraz bogate zaplecze techniczne. Należy pamiętać o tym, że odzyskiwanie danych jest procesem skomplikowanym i wymaga ogromnej wiedzy.
Ponadto, warto zdecydować się na współpracę z takimi osobami, które zapewniają nam poufność oraz bezpieczeństwo danych w procesie ich odzyskiwania. Powinniśmy również mieć świadomość, że każda operacja na uszkodzonym dysku twardym jest obarczona ogromnym ryzykiem, które wynika z faktu, że tak naprawdę uszkodzony nośnik może spotkać się z jeszcze większymi awariami. Bezwzględnie należy więc zaniechać prób otwierania dysków twardych samodzielnie lub działań związanych z odczytywaniem danych które zlokalizowane są na zniszczonym nośniku. Niezwykle ważne jest to, by zachować cały szereg procedur bezpieczeństwa i tym samym móc uratować uszkodzone lub utracone dane. Działania na własną rękę przyczynią się jedynie do większych uszkodzeń, dlatego bezwzględnie powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. Wszystkie procesy, które wiążą się z odzyskiwaniem danych wymagają wysokiego zaangażowania oraz nadzoru.