Car sharing jako pomysł na biznes – czy to się opłaca?

Usługa polegająca na wynajmowaniu samochodów na minuty jest bardzo popularna na świecie. Również i w Polsce car sharing ma coraz więcej zwolenników. Z tego względu sporo się mówi o tym, że jest to interesujący pomysł na biznes.

Czym jest car sharnig?

Car sharing obecny jest w Polsce od 4. lat. Ojczyzną tej usługi są Niderlandy (dawniej Holandia). Jest ona traktowana jako alternatywa dla komunikacji publicznej. Korzystać z niej mogą osoby pełnoletnie posiadające ważne prawo jazdy. Po zainstalowaniu na smartfonie specjalnej aplikacji i zarejestrowaniu się w niej klient może wynająć samochód na minuty czy godziny, a nawet na kilka dni.

Car sharing jako dochodowy biznes?

W kontekście prowadzenia działalności polegającej na wynajmowaniu samochodów na minuty najczęściej pada pytanie o opłacalność tej usługi. Zdaniem przedstawicieli firmy PANEK CarSharing, która funkcjonuje w tej branży, możliwy jest spory zysk, ale pod pewnymi warunkami. Do świadczenia usług z zakresu car sharingu trzeba się odpowiednio przygotować. Solidny biznes plan sporządzony na podstawie wnikliwej analizy rynku to absolutna podstawa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wydłuża się lista miast, gdzie można wynająć auto na minuty. Poznań, Wrocław, Warszawa czy Kraków to przykłady takich ośrodków.

Usługa car sharingu w praktyce – czego potrzebuje przedsiębiorca?

Świadczenie usługi polegającej na wynajmowaniu aut na minuty to działalność gospodarcza wymagająca rejestracji. Oznacza to konieczność ponoszenia szeregu opłat (podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, księgowość etc.). Na tym jednak nie koniec. Trzeba dysponować dobrze przygotowaną, sprawną flotą samochodową, dzięki której możliwe będzie obsługiwanie co najmniej kilku punktów w danym mieście. Lokalizacja tych punktów ma niebagatelne znaczenie – zaleca się umieścić je w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. przy galeriach handlowych. Oprócz tego firma car sharingowa potrzebuje nowoczesnych technologii umożliwiających klientom korzystanie z aplikacji na smartfony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *