Zintegrowany System Kwalifikacji – co to takiego?

O podnoszeniu kwalifikacji zawodowych powinna pomyśleć każda osoba chcąca polepszyć swoją sytuację zawodową, co może przełożyć się pozytywnie na każdy obszar życia. Jeśli o tym marzymy, powinniśmy zacząć działać, poznając Zintegrowany System Kwalifikacji. Co to takiego?

Jak dostosować tempo do rynku pracy?

Współczesny świat przyspieszył, na co wielki wpływ ma między innymi łatwo dostępność internetu. Zmieniły się nawyki, dzięki czemu nie tylko inaczej pracujemy, ale i spędzamy wolny czas. Otaczają nas nowoczesne technologie, przepływ informacji jest błyskawiczny, a na to nakłada się zmienność cykli gospodarczych.

Wszystko to wpływa bezpośrednio na rynek pracy – jest on jak cała otaczająca nas rzeczywistość – coraz bardziej nieoczekiwany, cechując się niezwykłą dynamiką. Dawniej, jeszcze przed nastaniem wolnego rynku i ery internetu niewiele osób w trakcie swojej kariery zawodowej inwestowało w swój rozwój. Obecnie to konieczność. W przeszłości bywało przeważnie tak, że miało się jeden zawód – współcześnie trzeba być dość elastycznym, przygotowanym na częste zmiany, w czym pomagają nowe kwalifikacje zawodowe, dzięki którym łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.

ZSK – co to takiego?

Rozwój internetu sprawił też, że w sieci znajdziemy mnóstwo różnych ofert szkoleń i kursów, przez co łatwo się pogubić, nie wiedząc, co wybrać. Jeśli czujemy się zagubieni, to wystarczy skierować się na stronę ZSK, czyli Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (znajdującą się pod adresem https://kwalifikacje.edu.pl), który opisuje, porządkuje oraz zbiera różne kwalifikacje. Wszystkie one trafiają do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, gdzie nie tylko są one skodyfikowane, ale też ustala się tu zasady i standardy kwalifikacji. Zapewnia to wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu.

Zintegrowany System Kwalifikacji stanowi bardzo ważne narzędzie polityki uczenia się przez całe życie. Takie podejście promowane jest nie tylko przez kolejne polskie rządy, ale również instytucje międzynarodowe, na czele z Unią Europejską. W krajach zachodnich tak już jest od lat i te nawyki przynoszą efekty – na rynku pracy odnajduje się coraz więcej osób, bo ich kompetencje dostosowane są do zmieniających się realiów. Idea uczenia się przez całe życie zyskuje także uznanie w naszym kraju, jej najważniejszą zasadą jest to, że do pełni zawodowego rozwoju nie wystarczy skończyć naukę na określonym stopniu edukacji, lecz przez cały czas warto podnosić swoje kwalifikacje.

ZSK – odpowiedź na zmieniające się realia zawodowe

To właśnie przez coraz bardziej dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy, do których muszą dostosować się pracodawcy i pracownicy, powstało ZSK, aby uczestniczyć w tym procesie, pomagając dopasować ścieżkę kariery. To niezwykle ważne w kontekście współczesnego rynku pracy, na którym trzeba umieć dostosować się do jego wymagań i być przygotowanym na kolejne wyzwania. W przeciwnym wypadku, gdy pozostaniemy w miejscu, możemy “wypaść” z rynku pracy na bardzo długo. Zintegrowany System Kwalifikacji to więc dla pracowników okazja, by zdobywać nowe kwalifikacje, dla pracodawców zaś możliwość, by zatrudniać u siebie idealnych kandydatów dysponujących określonym zestawem kompetencji.

Ten system doskonale się sprawdził w innych krajach europejskich, gdzie za sprawą uporządkowana kwalifikacji skorzystali wszyscy: pracownicy, pracodawcy, jak i organizacje branżowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *