Zalety prowadzenia spółki z o.o. komandytowej

Coraz częściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z komandytową. Przynosi ona wiele korzyści szczególnie jeśli rolę komplementariusza przyjmuję spółka z o.o., ale niesie ze sobą także pewne zobowiązania. Dowiedz się, z czym wiąże się decyzja o prowadzeniu mieszanej formy działalności.

Cechy spółki z o.o. komandytowej

W mieszanej formie działalności gospodarczej można wyróżnić komplementariusza oraz komandytariusza. W przypadku pierwszego wspólnika jest on odpowiedzialny za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony. Tę rolę może przyjąć spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i zająć się administrowaniem i zarządzaniem działalnością. Komandytariuszem z kolei jest osoba fizyczna, która jest wspólnikiem spółki komandytowej. Ma ona ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania firmy. Komandytariusz zajmuje się prowadzeniem przedsiębiorstwa i generowaniem zysków. Decydując się na prowadzenie takiej formy działalności gospodarczej, na wspólników nałożony jest obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Warto powierzyć to zadanie specjalistom. Biuro rachunkowe Anavo (https://anavo-ksiegowosc.pl/) zapewnia terminowe i profesjonalne przygotowywanie ewidencji, sprawozdań finansowych, a także wsparcie przy kontrolach z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u.

Zalety prowadzenia spółki z o.o. komandytowej

Aby czerpać korzyści z prowadzenia mieszanej formy działalności gospodarczej, niezwykle istotne jest odpowiednie sporządzenie umowy spółki. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe proporcje udziałów w zyskach komandytariusza oraz komplementariusza. Pomoże Ci w tym profesjonalne biuro księgowe (https://anavo-ksiegowosc.pl/biuro-ksiegowe-otwock.html).

Do głównych zalet prowadzenie spółki z o.o. komandytowej zaliczyć można wyłączenie CIT. Warto zauważyć, że w przypadku spółki z o.o. udziałowcy są podwójnie opodatkowani. Zobowiązanie w wysokości 19% nalicza się w momencie uzyskania dochodu, a drugi raz od wypłaconej dywidendy. Spółka komandytowa z kolei jest wyłączona z CIT. Mieszana forma pozwala płacić przedsiębiorcom jeden podatek.

Spółka z o.o. komandytowa zabezpiecza także majątek wspólników. Komplementariusz w pełni odpowiada za zobowiązania firmy, jednak w przypadku spółki z o.o. odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości majątku spółki i nie narusza prywatnych własności wspólników. Natomiast komandytariusz odpowiada za zobowiązania przedsiębiorstwa tylko do wysokości wniesionego wkładu.

Zakładając spółkę z o.o. komandytową, należy się liczyć z podwójnymi kosztami rejestracji. Jednak późniejsza ochrona majątku oraz płacenie niższych podatków wynagradza tę niedogodność. Jeśli planujesz założyć taką formę działalności warto skonsultować decyzję z profesjonalistami z biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *