Wycena rezerw aktuarialnych na wczoraj

Na ogół gdy mówimy, że musimy wykonać coś „na wczoraj”, to mamy na myśli wykonanie tej czynności w szybkim trybie. Wycenę rezerw istotnie można wykonać bardzo szybko, ale można też całkiem dosłownie wykonać ją na wczoraj. Precyzyjniej mówiąc wycenę rezerw można wykonać na wczorajszą lub inną datę z przeszłości. Podobnie jest zresztą z innymi wycenami czy ze sprawozdaniami finansowymi – są dokonywane na ustalony dzień.

Odejdźmy jednak od łapania za słówka. Złapmy się konkretów.

Jak długo czeka się na wycenę rezerw aktuarialnych?

Wszystko zależy od świadczenia pracowniczego, na które tworzona jest rezerwa, od szybkości gromadzenia przez pracodawcę potrzebnych danych, od mocy przerobowych aktuariusza i od … No, właśnie, jak się okazuje czynników jest sporo, a każdemu zależy na czasie. Zatem co wpływa na czas oczekiwania na profesjonalną wycenę rezerw? Oto podstawowe czynniki.

Rodzaj świadczenia

W przypadku skomplikowanych zapisów regulacji wypłacanych świadczeń czas przygotowania się przez biuro aktuarialne do wyceny rezerw ulega naturalnemu wydłużeniu. Świadczeniami, które mogą być mocno złożone są na przykład nagrody jubileuszowe.

Jeśli z kolei świadczenia pracownicze (odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne) podlegają wyłącznie kodeksowi pracy lub ustalenie ich wysokości jest proste, to wycena rezerw może przebiec znacząco szybciej.

Ponieważ wachlarz świadczeń pracowniczych jest stosunkowo szeroki, więc także wycena rezerw może mieć różny stopień skomplikowania.

Dane kadrowo-płacowe

Danych potrzebnych do wyceny rezerw może być całkiem sporo, ponieważ wycena rezerw na świadczenia pracownicze wymaga informacji kadrowo-płacowej o każdym uprawnionym do świadczenia pracowniku – osoba po osobie.

Na tym etapie problemy może generować nie tyle objętość, co ograniczenia w dostępnie do danych zarówno historycznych jak i aktualnych – gdyby wycena miała być rzeczywiście na wczoraj, to także wszystkie dane powinny być wg stanu na wczorajszy dzień. Przeszkodą mogą się także okazać braki kadrowe w kadrach.

Jeśli jednak dane spłyną do aktuariusza sprawnie, to dalej wycena rezerw jest już praktycznie w jego rękach.

Sprawność obliczeniowa aktuariusza

Ze względu na dużą złożoność procesu przygotowanie wyceny rezerw może być bardzo czasochłonną czynnością. Jednak wielu aktuariuszy na swoich stronach internetowych chwali się szybkimi wycenami. O to czy jest możliwa szybka i jednocześnie rzetelna wycena rezerw zapytaliśmy specjalistę z biura aktuarialnego halley.pl. Uzyskaliśmy odpowiedź:

Tak, jesteśmy przygotowani na to by wyliczenia rezerw na świadczenia pracownicze i raport aktuarialny udostępnić dosłownie w kilka minut po przesłaniu nam danych. Umożliwia to nasz Kalkulator Rezerw, który jest unikalnym narzędziem aktuarialnym online.

Trzy metody na przyspieszenie wyceny u aktuariusza

1 Wiem co jest grane w regulacjach

Pracodawca, a dokładniej dział kadr wie najlepiej co się dzieje wewnątrz w firmie: jakie zapisy są w regulaminach wynagradzania, czy może pewne zachowania funkcjonują w ramach zwyczajowo oczekiwanego obowiązku. Jeśli dokładnie wiadomo „co jest grane”, to łatwiej, a tym samym szybciej można przygotować się do pytań aktuariusza związanych z wyceną rezerw na świadczenia pracownicze.

2 Mam szybkiego i stałego aktuariusza

A co z wyborem aktuariusza? Wierność firmie aktuarialnej popłaca, ponieważ nowemu aktuariuszowi zawsze musimy przekazać na początek współpracy trochę więcej historycznych danych, czyli stracić na to więcej czasu. Jednak najważniejsze jest to czy wybrany aktuariusz rzeczywiście działa szybko i w ogóle umożliwia jakiś „ekspresowy” tryb zlecenia, w razie gdyby rzeczywiście wycena rezerw z pewnych przyczyn musiała być przyspieszona. Łatwo wyobrazić sobie sytuację gdy audytor oczekuje, że aktuariusz będzie na już.

3 Sprawnie zbiorę dane

Jak już wspominaliśmy, biuro aktuarialne potrzebuje całkiem sporej ilości informacji. Im szybszy i łatwiejszy dostęp mają do nich kadry, tym lepiej. Jednak siła tkwi przede wszystkim w jakości tych danych. Rzetelność i precyzja wyceny rezerw w dużej mierze zależy od rzetelności i precyzji danych przekazanych aktuariuszowi przez kadry.

Aktuariusz na wczoraj – dosłownie i w przenośni

Zatem wycena rezerw na wczoraj wymaga dobrej organizacji, ale jest jak najbardziej możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *