Urządzenia biurowe a bezpieczeństwo danych

Zarówno w biurach małych, jak i dużych firm znajdziemy wiele urządzeń, z których na co dzień korzystają pracownicy. Oczywiście podstawą są tu komputery stacjonarne oraz laptopy. Pozostaje jednak pytanie, czy użytkowanie wszelkich urządzeń biurowych jest całkowicie bezpieczne? Jak bronić się przed hakerami, którzy mogą wykraść dane z naszego komputera czy drukarki?

Urządzenia niezbędne w biurze

Jak już wspomnieliśmy, dzisiaj żadne biuro nie może się obyć bez komputerów oraz laptopów. Większość pracy, którą wykonujemy w firmie, to praca w pakiecie Office, w programach do faktur czy w innych aplikacjach biurowych. Komputery służą nam do pisania, tworzenia umów, wysyłania faktur, pracy przy stronach internetowych czy do tworzenia grafiki. Dziś nie wyobrażamy sobie już bez nich życia.

Podobnie niezastąpione są także urządzenia wielofunkcyjne, takie jak drukarki ze skanerem i kopiarką czy faks. Nawet, jeśli większość plików przechowujemy w komputerze, to są i takie, których wydrukowanie jest konieczne. Mowa tu o wszelkich raportach i analizach, a także fakturach czy umowach.

W nowoczesnych biurach znajdziemy również inne urządzenia, które pozwalają nam uporządkować dokumenty czy ułatwiają przedstawienie prezentacji. Do tej grupy możemy zaliczyć bindownice, laminatory, a także wszelkiego rodzaju rzutniki i projekty.

Jak zabezpieczyć urządzenia, z których korzystamy, by firmowe dane nie dostały się w niepowołane ręce?

Jak zabezpieczyć dane na komputerach firmowych?

Podstawowym sposobem na ochronę danych na firmowym komputerze, jest ustawienie trudnego hasła. Najlepiej, by składało się ono z małych i dużych liter oraz cyfr i znaków specjalnych. Istotna jest także solidna zapora sieciowa, czyli firewall. Programy tego typu ochronią nas przed zagrożeniami, które mogłyby skończyć się utratą lub kradzieżą prywatnych danych. Programy antywirusowe oraz regularne skanowanie komputera również są wskazane.

Wszystkie wrażliwe dane, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce, warto zabezpieczyć poprzez szyfrowanie. Pamiętajmy też o aktualizacji oprogramowania oraz instalowaniu łatek, które wzmacniają systemy bezpieczeństwa.

Możemy też skorzystać z gotowych rozwiązań, które proponują producenci biznesowych laptopów – tu na uwagę zasługują czytniki linii papilarnych, funkcja bitlocker oraz szyfrowanie TPM.

Jak zabezpieczyć inne urządzenia przed hakerami?

Hakerzy mogą włamać się nie tylko poprzez komputer, ale również przez inne urządzenia podłączone do sieci, jak np. drukarki. Współczesne drukarki to zaawansowane urządzenia, które mają własne systemy operacyjne i dane przechowywane w chmurach. Mówi się, że najbezpieczniejsze urządzenie podłączone do sieci, to urządzenie wyłączone. No tak, niestety nie jest to możliwe, gdy na co dzień z niego korzystamy.

Na szczęście istnieją różne sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń wielofunkcyjnych. Jednym z nich jest kilkuetapowe uwierzytelnienie. Każdy użytkownik, który korzysta np. z drukarki, powinien posiadać niepowtarzalny kod PIN, hasło lub szyfrowaną kartę RFID. Warto również zadbać o to, by komunikacja z urządzeniami była zabezpieczona protokołami SSL/TLS. Jeśli nasza drukarka ma własny dysk twardy, powinna istnieć opcja automatycznego usuwania danych w czasie drukowania.

Niektóre urządzenia wyposażone są też w rejestr dostępu, który umożliwia sprawdzenie, kto korzystał z drukarki. Jednak najważniejsza zasada to odpowiednie poinformowanie pracowników, jak ważne jest bezpieczeństwo w firmie. Każdy, kto drukuje plik, nie powinien zostawiać go bez nadzoru w drukarce. Zwłaszcza w dużych firmach, gdzie przewijają się setki osób, jest to szczególnie istotne.

Artykuł przygotowany przez firmę Solo-Kolos zajmującą się dystrybucją sprzętu biurowego, artykułów papierniczych i piśmienniczych oraz akcesoriów do biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *