Skórzany portfel – jak o niego zadbać?

Solidny portfel to podstawa, dlatego jeżeli cenisz sobie klasyczny styl, a przy okazji jesteś miłośnikiem tego, co praktyczne, koniecznie zainwestuj w wysokiej jakości wyrób galanteryjny. Portmonetki czy saszetki na pieniądze, drobiazgi, klucze i dokumenty, robione z naturalnego materiału jakim jest skóra licowa, zamszowa, czy nubuku, zawsze wiążą się jednakże z koniecznością wykonywania konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych pozwalających na utrzymanie produktu w nienagannym stanie. Z dobrze czyszczonego i właściwie konserwowanego portfela wykonanego ze skóry można korzystać przez długie lata. A zatem, jak powinna wyglądać pielęgnacja galanterii?

Czy wiesz, że…

Nie chodzi tylko o to, czy o portfel ze skóry dbasz, traktując go względnie ostrożnie. Wraz z biegiem czasu, delikatne wyroby galanteryjne niszczeją, dlatego trzeba zastosować pewne praktyki aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia się naturalnego materiału. Ciągłe korzystanie z akcesoriów skórzanych sprawia, iż ulegają one deformacjom, jednak da się temu odpowiednio przeciwdziałać, zachowując elegancki wygląd portfela na stałe. Po pierwsze, warto zacząć troszczyć się o portfel na co dzień, a więc zrezygnujmy z noszenia luzem kluczy, których ostre elementy mogą zarysować szlachetną skórę. Wydzielmy jedną, wewnętrzną kieszonkę, w jakiej będziemy nosić tylko wyroby galanteryjne – wizytownik, etui na klucze, czy portmonetkę. Nie przyrzucajmy lekkiego portfela z miękkiej skóry ciężkimi zakupami, czy dokumentami, bowiem możemy doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego delikatnych akcesoriów a co za tym idzie ich zniekształcenia.

Czyszczenie

Jeśli portfel skórzany wymaga wyczyszczenia, nigdy nie stosuj silnych detergentów, niezależnie od tego, jak poważne jest to zabrudzenie. Nie wyniknie z tego nic dobrego, a wręcz odwrotnie- skóra się odbarwi pod wpływem za silnego specyfiku o chemicznym składzie. Jedyne zalecane preparaty, to te typowe dla pielęgnacji akcesoriów galanteryjnych. Warto jednak, chociażby profilaktycznie, przejechać powierzchnię portmonetki wilgotną, bawełnianą i miękką w dotyku szmatką, którą uprzednio nieco zwilżymy w wodzie, bez dodatków jakichkolwiek substancji czyszczących. Dla klasycznej skóry, jaka nie jest barwiona, przyda się mieszanka ocet i woda. Z takim roztworem trzeba jednak obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż ocet jest mocny w swym działaniu i jego zbyt duża ilość może spowodować nieestetyczne przebarwienia. Uporczywe zatłuszczenia damy zaś radę wyeliminować miksturą terpentyny i ubitego białka jajka kurzego.

Pielęgnowanie

Po gruntownym oczyszczeniu portfela z wszelkich zabrudzeń, możemy przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych. Konserwację zaczynamy od natłuszczania, do czego najlepiej jest wybierać pasty – takie jak do butów, albo dosłownie te same. Nie nanosimy zbyt dużo produktu, aby nie było później kłopotu z jego niewchłonięciem się. Świetnie na produkty galanteryjne podziała także gliceryna oraz impregnacja woskiem pszczelim. Portfele i teczki z klasycznych skór, jak te dostępne w sklepie janpolbis.pl, które są mocno zróżnicowane kolorystycznie, warto pielęgnować oliwą z oliwek, która nie wyrządzi szkody nawet bardzo delikatnym gatunkom skóry, a także idealnie sprawdzi się przy pielęgnowaniu skóry lakierowanej. Pamiętajmy, żeby polerowanie wykonywać wyłącznie miękką szmatką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *