Rośnij w siłę…charakteru! Czyli o tym, jak być odważnym.

Odwaga to jedna z najbardziej pożądanych cech w każdej kulturze i społeczności. Podjęcie ryzyka, działanie mimo obaw i uczucia strachu, pokonywanie własnych słabości w dążeniu do celu – właśnie tak między innymi przejawia się odwaga. Człowiek uczy się być odważnym już od najmłodszych lat, jako małe dziecko drobnymi kroczkami nabywa nowe umiejętności, które pomagają mu zdobywać życiowe szczyty.

Odwaga potrzebna nam jest w życiu codziennym, by móc sprostać mniej lub bardziej powszednim wyzwaniom. Poznawanie nowych osób, rozmowy z nieznajomymi, obrona własnych poglądów, zmiana pracy, założenie własnej firmy, wystąpienia publiczne to tylko wybrane sytuacje, w których odwaga jest konieczna, a ich przykłady można mnożyć. To od nas samych zależy, jak bardzo będziemy odważni, ponieważ z cechą tą nie rodzimy się, a nabywamy ją przez lata. Jak nauczyć się bycia odważnym? Czy ta wiedza jest dostępna dla wszystkich?

Co przeszkadza w byciu odważnym?

Zupełnym przeciwieństwem odwagi jest z pewnością strach. To właśnie strach może blokować nasze działania i skutecznie uniemożliwiać realizację założonych celów. Strach jest w gruncie rzeczy naturalną fizjologiczną reakcją, która pojawia się w momencie gdy próbujemy osiągnąć stan pełnej gotowości i czujności. Mechanizm strachu działa na zasadzie mechanizmu obronnego, który pojawia się w sytuacjach stresowych, a zatem niebezpiecznych. Dzięki instynktownemu działaniu, jesteśmy w stanie natychmiastowo zareagować i uniknąć ewentualnych konsekwencji. Mówi się, że o odwadze nie może być mowy bez strachu. Odczuwanie go, a mimo to podejmowanie wyzwań jest właśnie odwagą.

Strach jednak może stać problemem, gdy pojawia się zbyt często i nie ma przełożenia na faktyczne ryzyko. Wówczas, zamiast motywować do działania i mobilizować do podejmowania wyzwań, wyłącznie nas paraliżuje i blokuje w podejmowaniu dalszych decyzji. W tej sytuacji wewnętrzne odblokowanie się i umiejętność budzenia w sobie odwagi, pomaga przezwyciężyć strach i zacząć myśleć racjonalnie.

Nigdy nie jest za późno, by rozwijać w sobie odwagę

Istnieje wiele technik na budzenie w sobie odwagi, choć oczywiście jest to sprawa dość indywidualna i zależy od różnych uwarunkowań kulturowych, społecznych, czy wychowawczych. Można jednak mówić o pewnych ogólnych sposobach, które mogą wspomóc nas w dążeniu do bycia odważnym. A oto niektóre z nich:

Poznaj nieznane

Człowiek czuje się pewnie na gruncie, który dobrze zna. Im więcej niewiadomych, tym większy niepokój i uczucie strachu. Gdy człowiek znajduje się w zupełnie nowej sytuacji lub w nowym otoczeniu, czuje się niepewnie i to jest normalna reakcja. Nikt z nas nie lubi tracić kontroli nad sytuacją, dlatego jeśli tylko to możliwe, staraj się przygotowywać na zmiany. Dowiedz się jak najwięcej o nowej firmie, w której będziesz pracować, sprawdź, kim jest Twój rozmówca, z którym musisz odbyć spotkanie, zdobądź informacje na temat audytorium, dla którego przygotowujesz szkolenie. Masz duży wpływ na przezwyciężenie strachu, odpowiednie przygotowanie i nastawienie są kluczem do sukcesu.

Zadbaj o spokój ducha

Stosując techniki relaksacyjne, możesz skutecznie obniżyć poziom strachu i przejąć kontrolę nad swoimi lękami. Ich główny cel to zrelaksowanie, uspokojenie, odwrócenie uwagi od bieżących problemów i zmartwień. U ich podstaw leży rozluźnienie mięśni, spadek napięcia oraz umiejętność kontroli oddechu. W zależności od rodzaju treningu, mogą one działać na węch (aromaterapia), słuch (muzykoterapia), wzrok (leczenie kolorami), czy dotyk (relaksacyjne masaże).

Zrób coś szalonego!

Człowiek nie rodzi się z odwagą, musi ją nabywać małymi krokami. Im dłużej będziemy zastanawiać się nad hipotetycznym ryzykiem naszego działania i wymyślać nowe wymówki, tym trudniej będzie nam po prostu zacząć działać i najprawdopodobniej wcale nie podejmiemy wyzwania. Szybka decyzja i natychmiastowe działanie to dwie ważne zasady, których musisz się nauczyć.

Dobrym pomysłem będzie też wykonanie jakiegoś zupełnie szalonego wyzwania, podjęcie ryzyka i działanie. Takim wyzwaniem może być skok na bungee, skok ze spadochronem lub wzięcie udziału w maratonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *