Myjki Ciśnieniowe Stacjonarne – Sprzęt dla profesjonalistów

Stacjonarna myjka ciśnieniowa jest wbrew pozorom bardzo często używanym urządzeniem. Spotyka się ją przede wszystkim w myjniach samochodowych, ale również w takich miejscach jak zakłady przetwórstwa mięsnego czy spożywczego. Dlaczego właśnie tam?

Zastosowanie instalacji wysokociśnieniowych ma wiele uwarunkowań. Najbardziej determinującym z nich jest profil działalności i typ zanieczyszczeń, z którym mamy do czynienia na co dzień. Myjka ciśnieniowa daje możliwość szybkiego i łatwego usunięcia wielu zabrudzeń, osadów czy płynów, które w normalnych okolicznościach okazałyby się niezwykle uciążliwe. Na rynku znajdziemy szeroki wybór instalacji stacjonarnych – między innymi zimnowodne i gorącowodne, czym się one różnią? Jak dobrać odpowiednią moc myjki ciśnieniowej? Jakie są możliwości konfiguracji tego typu urządzeń?

Myjki ciśnieniowe i instalacje stacjonarne – gdzie się ich używa?

Jak wspomnieliśmy we wstępie – najpowszechniejszym użyciem stacjonarnych instalacji wysokociśnieniowych są myjnie samochodowe. Wynika to z faktu, iż wymagają one możliwie najszybszego i dokładnego usunięcia oraz spłukania zabrudzeń. Zasadniczo tylko myjka ciśnieniowa daje taką możliwość, ponieważ dzięki dużej sile wyrzutu jest w stanie usunąć z karoserii nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Kolejnym zastosowaniem instalacji stacjonarnych są zakłady przetwórstwa mięsnego. W tym przypadku konieczność użycia myjek wysokociśnieniowych stacjonarnych wynika z potrzeby na regularne i dokładne oczyszczanie miejsca pracy. W przeciwnym wypadku złamane by zostały standardy sanitarne i BHP, co byłoby przyczyną bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności. W dzisiejszych czasach taki bieg wydarzeń jest niedopuszczalny. Stąd właśnie myjki ciśnieniowe. Podobnie ta kwestia wygląda w zakładach przetwórstwa spożywczego – a powody są zasadniczo dokładnie takie same. Jedynym zmieniającym się elementem jest rodzaj zabrudzeń i zanieczyszczeń, z którym mamy do czynienia.

 

Dlaczego myjka ciśnieniowa stacjonarna w niektórych miejscach sprawdzi się najlepiej?

Instalacje stacjonarne charakteryzują się jednym, niezmiennym położeniem. Montowane są w miejscach, w których zachodzi konieczność regularnego wykonywania prac czyszczących. Inwestycja w stacjonarną myjkę ciśnieniową pozwala zaoszczędzić kosztów i ryzyka związanych z transportem oraz konserwacją urządzenia mobilnego. Dużo łatwiejsze jest również przygotowanie samej maszyny do pracy. Stacjonarny charakter myjek ciśnieniowych pozwala na sprawne i efektywne przygotowanie placówki do użytku nawet w wielu punktach odbioru. Odpowiednio przeprowadzony montaż instalacji umożliwia bowiem całkiem sprawne przemieszczanie się pomiędzy owymi punktami.

Stacjonarne myjki wysokociśnieniowe – zimnowodne, a gorącowodne, co je różni?

Różnica w konstrukcji myjki ciśnieniowej stacjonarnej zimnowodnej, a gorącowodnej polega na obecności – lub braku podgrzewacza wody. Wybór konkretnego typu urządzenia powinien być uwarunkowany zapotrzebowaniem w danej placówce. Na owo zapotrzebowanie może wpływać co najmniej kilka różnych czynników:

  • Typ placówki
  • Charakter typowych zabrudzeń
  • Rodzaj powierzchni, którą czyścimy
  • Zasady bezpieczeństwa panujących w danym miejscu

Aby lepiej zobrazować tę kwestię, posłużymy się przykładem. Różnego rodzaju fabryki zajmujące się przemysłem mechanicznym obficie wykorzystują olej i inne tłuste substancje. Usunięcie tłuszczu przy użyciu zimnej wody – nawet pod bardzo wysokim ciśnieniem, jest praktycznie niemożliwe, a na pewno nie w całości. W związku z tym należy zainwestować w instalację stacjonarną wyposażoną w podgrzewacz wody. Dzięki temu bez większych problemów będziemy w stanie usunąć uciążliwe zabrudzenia. A co najważniejsze – nie będziemy do tego potrzebowali żadnych detergentów, co w zasadzie całkowicie eliminuje ryzyko zanieczyszczenia linii produkcyjnej. Różnica jest zatem chyba dosyć jasna.

Zasadniczo tam, gdzie nie ograniczają nas zasady bezpieczeństwa produktu czy zakładu – a bardziej ogólnie przepisy placówki – lepiej jest wybierać instalacje wysokociśnieniowe wyposażone w podgrzewacz. Nie musimy go bowiem używać, a w wielu sytuacjach woda o dużej temperaturze potrafi być bardzo pomocna.

Jaka moc myjki ciśnieniowej będzie najlepsza? Instalacje wysokociśnieniowe.

To, jaką moc powinna posiadać myjka ciśnieniowa – zależy od podobnych kwestii, co w przypadku temperatury wody. Jeśli czyścimy powierzchnie twarde, jak beton czy kafle, możemy pozwolić sobie na zakup myjki ciśnieniowej stacjonarnej o nawet bardzo dużym ciśnieniu. Nie uszkodzi ona bowiem mytej powierzchni, a jedynie dokładniej ją wyczyści. Jeśli jednak operujemy na powierzchniach, które posiadają pewien określony próg wytrzymałości na siłę nacisku – jak chociażby karoseria samochodu. Powinniśmy przeanalizować dokładnie, na podstawie specyfiki danego materiału, jakie ciśnienie będzie bezpieczne w konkretnym przypadku. Ciężko jest tutaj zastosować jakąś uniwersalną zasadę – pozostawimy więc tę kwestię do indywidualnej analizy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *