Mieszkanie na emeryturze, czyli współczesne wyzwania rynku nieruchomości

Coraz częściej mówimy o zjawisku tzw. srebrnej gospodarki ukierunkowanej na potrzeby osób starszych. Jak wynika ze statystyk, w Polsce od 2014 roku jest więcej osób powyżej 65 roku życia niż dzieci do lat 14. Deweloperzy i fundusze oferujące mieszkania na wynajem stoją przed wyzwaniem – jak dostosować swoją ofertę mieszkaniową do przechodzącego transformację społeczeństwa?

Według prognoz GUS do 2020 roku w Polsce będzie 20 proc. osób powyżej 65 roku życia, a za 30 lat ta grupa stanowić będzie ok. 30 proc. ogółu społeczeństwa. Osiedla mieszkaniowe dostosowane do potrzeb tej, jak wynika z przeprowadzonych badań, coraz liczniejszej grupy klientów muszą spełniać określone wymagania, by stworzyć przyjazną przestrzeń do codziennego funkcjonowania. Seniorzy potrzebują zupełnie innych warunków mieszkaniowych i udogodnień niż np. rodziny z dziećmi czy single:

– Seniorzy rzadziej niż ludzie młodzi kupują mieszkania. Natomiast zdarza się, że sprzedają posiadane od wielu lat nieruchomości, ponieważ mieszkają w zbyt dużych lokalach i domach lub najzwyczajniej wolę przenieść się do bardziej praktycznych przestrzeni: z windą, lepszą lokalizacją i wyposażeniem. Wynajem w tej sytuacji wydaje się odpowiednim i wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie generuje dodatkowych obciążeń wynikających z posiadania na własność mieszkania lub domu, takich jak remonty, bieżące naprawy usterek, czy zakup całego wyposażenia – podkreśla Rafał Malik, Dyrektor Biura Zarządzania Najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo, czyli mieszkania bez barier

Najważniejsze, aby osoba, która przeprowadza się do nowo wynajętego mieszkania nie musiała się martwić o jego stan – potrzebą remontu, niedziałającymi sprzętami czy nawet sposobem ogrzewania. Kluczową kwestią w aranżacji lokalu jest przede wszystkim funkcjonalna łazienka i kuchnia. – Kuchnia powinna być przestronna i umożliwiać bezproblemowe poruszanie się pomiędzy blatem, szafkami, lodówką a kuchenką. Podobnie jak bezpieczna łazienka z dużą i wygodną kabiną prysznicową – zauważa ekspert.

Warto również zlikwidować nawet niewielkie różnice poziomów, wyeliminować progi i śliskie powierzchnie: – W proponowanych przez Fundusz w pełni wyposażonych mieszkaniach chcemy przede wszystkim, aby nasi klienci jak najdłużej zachowali niezależność i samodzielność, dlatego kładziemy nacisk na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania dostosowane do wymogów obecnych i przyszłych najemców. Odnotowujemy wynajem mieszkań przez osoby starsze, które wracają na emeryturę do kraju. Wśród wynajmujących są także osoby, które sprzedają swoje nieruchomości i wolą rezydować w mieszkaniach oferowanych przez Fundusz. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie najmem instytucjonalnym Fundusz Mieszkań na Wynajem oddał właśnie do użytku nową inwestycję – w Gdańsku przy ul. Kołodzieja – dodaje ekspert.

Przemyślany dobór usług i doskonała lokalizacja

Wynajmując mieszkanie osobie na emeryturze warto zaoferować pomoc na wypadek wystąpienia usterki, o czym często inwestorzy proponujący swoje nieruchomości zapominają. A poczucie bezpieczeństwa to często karta przetargowa przy wyborze danego lokalu przez wynajmującego:

– W każdym z budynków oferowanych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem funkcjonuje całodobowy serwis, który sprawdzi się w sytuacji awarii. Chcemy, aby nasi lokatorzy czuli się pewnie i mieli świadomość, że w każdej chwili mogą uzyskać niezbędną pomoc – komentuje Rafał Malik.

Istotne jest też to, co znajduje się wokół inwestycji. Przyjazna przestrzeń oznacza bliskość sklepów, aptek, punktów usługowych i terenów zielonych oraz przystanków komunikacji miejskiej. Osoby starsze muszą zatem realnie ocenić, czy zakup mieszkania jest im niezbędny, czy wolą skorzystać z popularnego zachodniego wzorca najmu instytucjonalnego.

Mieszkanie na emeryturze, czyli współczesne wyzwania rynku nieruchomości
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *