Kredyt hipoteczny a wiek kredytobiorcy. W jakim wieku masz największe szanse na kredyt?

Banki bardzo często ustalają granice wiekowe wobec osób, które zamierzają zaciągnąć kredyt hipoteczny. Oczywiście warto o tym pamiętać biorąc kredyt na 30 lat. Dobrze jest wiedzieć jak banki ustalają limit wieku dla kredytobiorcy i co to oznacza dla potencjalnego klienta. Czy trzeba się spieszyć z zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny a maksymalny i minimalny wiek kredytobiorcy

Zanim przejdziemy do kwestii wieku kredytobiorcy warto wyjaśnić pojęcie kredytu hipotecznego. A więc co to jest kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, którego zabezpieczeniem jest kupiona nieruchomość. Takie kredyty w Polsce należą do najbardziej popularnych. Jeśli myślisz o zaciągnięciu tego rodzaju zobowiązania finansowego, sprawdź kredyt hipoteczny w rankingu kredytów na www.totalmoney.pl. Warto też zwrócić uwagę na kalkulator kredytu hipotecznego dzięki któremu można dowiedzieć się, która opcja jest najbardziej korzystna.

Minimalny wiek kredytobiorcy wynosi zwykle 18 lat. Jest to związane z kwestiami prawnymi, które mówią o uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych. Nie oznacza to jednak, że kredyt hipoteczny należy zaciągnąć od razu po ukończeniu 18 lat. W większości banków maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy to 70 lat, zdarzają się jednak instytucje, w których kredyt można spłacać do 80. roku życia, a nawet dłużej.

W jakim wieku najlepiej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Wniosek o kredyt hipoteczny najlepiej złożyć wtedy, kiedy pozwala na to sytuacja finansowa, niekoniecznie po ukończeniu 18 lat. Warto jednak tak obliczyć spłatę kredytu, by ostatnią ratę wpłacić przed zakończeniem aktywności zawodowej. Wiele osób jednak nie decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego na 15-20 lat, ponieważ wtedy raty kredytu hipotecznego są dość wysokie. Dzięki rozłożeniu spłaty na 30 lat, rośnie oprocentowanie kredytu hipotecznego, ale za to dla kredytobiorcy raty są bardziej opłacalne. Jak wiadomo, kredyty hipoteczne do tanich nie należą, chociażby przez to, że banki poprzez dłuższe kredytowanie naliczają sobie większy zysk. Przykładowo 25-latek może zaciągnąć kredyt hipoteczny na 50 lat, jednak musi wykazać taką samą zdolność kredytową jak dobrze zarabiający 45-latek.

Dlaczego banki wydłużają okres kredytowania?

Dla kredytobiorcy spłacanie kredytu w wieku lat 80 nie jest wymarzoną opcją. Przede wszystkim emerytura starszych osób może nie być wystarczająca na pokrycie rat, co zresztą banki biorą pod uwagę. Jednak bardzo często wydłużają one też okres kredytowania, głównie z myślą o klientach, którzy przekroczyli 40. rok życia, a chcą wziąć kredyt na kilkadziesiąt lat. Warunkiem w takim wypadku jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Przeważnie robią tak rodzice, którzy wspierają kredytowanie swoich dzieci lub osoby spłacające mieszkanie pod wynajem.

Podział kredytodawców ze względu na podejście do wieku klienta

Podejście kredytodawców do wieku klienta znacząco różni się od siebie. Kredytodawcy liberalni dopuszczają zakończenie spłaty kredytu w wieku 80 lat, a nawet później jeśli kredytobiorca spełnia określone warunki. Kredytodawcy umiarkowanie liberalni umożliwiają spłatę do 75. roku życia, warunkowo liberalni do 70 lat. Umiarkowanie konserwatywni z kolei wymagają spłaty przed 70. rokiem życia, natomiast konserwatywni wymagają całkowitej spłaty przed upływem 70 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *