Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Energia pozyskana z promieni słonecznych jest coraz bardziej popularna. Widok paneli fotowoltaicznych na dachach czy ścianach budynków mieszkalnych nie wprawia już nikogo w zdziwienie. I nic w tym dziwnego, gdyż inwestycja w nowoczesny system fotowoltaiczny przynosi coraz więcej korzyści, w postaci znacznie niższych rachunków za pobór energii elektrycznej. Z takiego rozwiązania korzysta zarówno coraz więcej firm prywatnych jak również indywidualnych gospodarstw domowych.

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne są bardzo skutecznym sposobem na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania gospodarstw na zewnętrzne dostawy energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne są coraz chętniej montowane nie tylko w nowych, jak również w starszych budynkach mieszkalnych. Jednym z najistotniejszych argumentów przemawiających za montażem instalacji fotowoltaicznej jest opłacalność finansowa. W długofalowej perspektywie oszczędności pozyskane z korzystania z energii odnawialnej mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

Produkowanie własnej energii z promieni słonecznych jest sprawdzonym sposobem na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. A co więcej montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na częściowe uniezależnienie się od ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej. Otóż instalacje fotowoltaiczne w pierwszej kolejności wykorzystują prąd wyprodukowany przez przydomową elektrownię słoneczną, a dopiero w wypadku niewystarczającej ilości prądu gospodarstwo jest asilane energią z sieci energetycznej. Współcześni producenci fotoogniw zapewniają, że po około dwunastu latach systemy osiągają co najmniej 90 procent mocy znamionowej, a więc takiej, przy której nadal działają sprawnie. Natomiast po upływie dwudziestu pięciu lata wartość ta osiąga nie mniej, niż 80 procent.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Całkowity koszt takiego przedsięwzięcia jest w dużej mierze uzależniony od mocy instalacji fotowoltaicznej, z której to mają być zasilane domowe odbiorniki energii. Zazwyczaj w większości gospodarstw wystarczająca okazuje się instalacja o mocy około 3 kWP. Jest ona bowiem w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną czteroosobowej rodziny. Do instalacji fotowoltaicznej o takiej mocy, potrzebne jest około 10-12 paneli. Koszt jednego panelu sięga kilkaset złotych i jest najdroższym elementem całej instalacji. I co ważne nie jest to jedyny wydatek, jaki musi ponieść każdy inwestor. W celu poprawnego funkcjonowania instalacji konieczny jest zakup falownika, czyli urządzenia które zamienia prąd stały na zmienny. Koszt zakupu falownika często wynosi około dwudziestu procent instalacji. Kolejne wydatki stanowi konstrukcja mocująca, przewody, akcesoria oraz montaż instalacji. Wydatki te stanowią około piętnastu procent kosztów całej inwestycji. Kwota inwestycji jest zależna nie tylko od mocy instalacji fotowoltaicznej lecz również od jakości poszczególnych komponentów oraz rodzaju pokrycia dachowego i kształtu dachu na którym to będą montowane moduły fotowoltaiczne.

Podatek i montaż instalacji – istotne koszty systemu fotowoltaicznego

Właściciele domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 mkw są zobowiązani do zapłaty podatku VAT w wysokości ośmiu procent.
Natomiast dla instalacji dachowej na budynku o powierzchni powyżej 300 metrów, dla instalacji montowanych na gruncie oraz montowanych na dachu budynku o przeznaczeniu innym niż mieszkalny podatek wynosi aż 23 procent. W cenę instalacji fotowoltaicznej należy również wliczyć koszt jej wykonania. Co prawda dobrzy fachowcy cenią swoją pracę, ale w zamian za to oferują usługi wysokiej jakości. Dzięki temu każdy inwestor może mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze wykonane, a instalacja fotowoltaiczna będzie bezproblemowo służyć przez szereg długich lat. Dobra instalacja fotowoltaiczna powinna efektywnie i bezproblemowo pracować przez minimum 20-25 lat. Nie ulega wątpliwości, że wybór fotowoltaiki niesie za sobą sporo korzyści zarówno pod względem finansowym, jak również ekologicznym. Żywotność paneli słonecznych sprawia, że jeszcze długo po zwróceniu się inwestycji, można z niej sprawnie korzystać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sun Energy Solutions – www.sunes.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *